Липсата на достатъчно суровина нанася вреди и на бюджета и задушава сектора
От Сдружението на производителите на масла и преработвателите на слънчоглед не очакват шоково поскъпване на олиото въпреки проблемите пред сектора, свързани с вноса на суровина, съобщават от браншовата организация.
Проблемите пред сектора бяха изложени на форум в София днес от неговия председател Яни Янев, според който секторът предлага единни решения на тези проблеми. Основните предизвикателства според него остават липсата на суровина и необходимостта от подобряване на комуникацията с държавата.
По думите му не е имало никаква заплаха за страната ни вследствие на вноса на слънчоглед от Украйна, като политиката на страната ни за солидарност с позицията на страни като Полша, Румъния, Унгария и Словакия за налагане на ограничения на вноса е нелогична. Основните количества зърно, маслодайни семена, олио и други селскостопански стоки преминават през тези страни, за което те получават такси за превоз и претоварни операции на тяхната територия, като от ЕС са инвестирани огромни европейски средства в пътна, железопътна и пристанищна инфраструктура.
От сектора отбелязаха още, че във връзка с продължаващите над 19 месеца затруднения при търговията със зърнени и маслодайни култури, продиктувани от защитните мерки и увеличаване на административната тежест, се забелязват загуби не само за бранша, но и за държавния бюджет.
По информация от МЗХ, през 2022 година са преработени над 3,5 млн. тона слънчоглед от които 1,4 млн. тона от внос. Изнесени са 910 012 слънчогледово олио, 660 346 тона белен слънчоглед и 931 961 тона слънчогледов шрот на обща стойност над 2,6 милиарда евро. Заедно с вътрешните продажби приходите от продажби надвишават 6 милиарда лева. Тези резултати, които наредиха България на водещите места в света към момента са несъпоставими.
През 2023 г. по официална информация от МЗХ, вътрешното производство на слънчоглед е 1,620 млн.тона , а вносът- от 492 хил. тона. Очакваната реколта за тази година ще бъде не повече от 1,4 млн. тона, количества, крайно недостатъчни за нуждите на сектора.
Въпреки че гарантират дневна преработка над 10 хил. тона слънчоглед, заради липсата на суровина многомилионните инвестиции направени от преработвателите са в застой, а някои предприятия са намалили своя капацитет.