събота, септември 7, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Войчеховски: С гласуването на ОСП европейските депутати дадоха силна подкрепа на земеделските производители

Реформата в земеделската политика ще е най-сериозната за последните три десетилетия счита европейския комисар

След дълги политически дебати и постигнат през юни компромис, успяхме да изготвим и публикуваме трите основополагащи регламента за новата ОСП. С това приключи легислативната част от реформата. Подкрепата която получихме от ЕП за нашата реформа е силен вот на доверие не само за нас, но най-вече за фермерите.“ Това каза по време на специализиран уебинар организиран от Европейската мрежа на аграрните журналисти (ENAJ) ресорният комисар по земеделие Януш Войчеховски. Според него подкрепената от 26 от членките на блока реформа е е най-важната за последните три десетилетия. Това е мнение, което се споделя от повечето евродепутати, а основният принос на тази реформа е, че ще направи ОСП по-прозрачна.

Войчеховски припомни, че европейското земеделие е загубило в последната година около 4 млн. стопанства предимно малки, процес който трябва да бъде спрян с една по-прозрачна и насочена към малките и средни фермери политика. „Ние имаме различни стартови пунктове за отделните страни членки. Например по отношение на екологичните им амбиции. Различни нива на употреба на торове и пестициди и други, добави още той.

Реформата освен по-прозрачна и ефективна зелена земеделска политика по думите му ще я направи и по-зелена. Втората не по-малко важна страна на тази реформа са националните стратегически планове. „Пълната картина на тази реформа ще видим в действие едва със стратегическите планове. Ние даваме по-голяма гъвкавост на страните членки в сравнение с миналото, които с помощта им могат да определят кои наистина са активните фермери, които трябва да получат достъп до директните плащания. На ниво страни членки ще се определя и размера на стопанствата- кои са малки и средни. “,добави още Войчеховски. Не по маловажно според него е, че самите стрни членки ще определят прилагането на какви и кои точно еко схеми ще са подходящи за фермерите им, и какви интервенции да се прилагат във втория стълб, как и с колко да се подпомагат биопроизводителите.

До края на годината както е известно страните членки ще трябва да представят своите стратегически планове, като ЕК ще има срок от шест месеца да оцени и да се произнесе по тях. За да се превърнат в реалност те според него е много важно да се отрази и мнението както на фермерите така и на обществеността по време на дискусиите на техните чернови.