вторник, март 25, 2025
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Забраната за внос на торове от Русия и Беларус може да доведе до поскъпването им с до 45 евро, предупреждава лобистка организация

Забраната за внос на торове от Русия и Беларус може да доведе до поскъпването им с до 45 евро, предупреждава лобистка организация, снимка генерирана от AI

Санкции за торовете заплашват земеделието на Европа- алармира Copa Cogeca

 

На фона на стратегията за конкурентноспособност европейското земеделие е заплашено от санкция за торовете, информира БТА, позовавайки се на позиция на най-голямата лобистка организация на фермерите в Европа- Copa-Cogeca. Причина за страховете е предложението на ЕК за забрана на вноса на торове и препарати от Русия и Беларус, ход който се очаква сериозно да засегне фермерите и конкурентноспособността.

Сейф от БАСФ

Без ясна стратегия за диверсификация европейските фермери скоро ще се окажат изправени до стената, предупреждава най-голямата европейска земеделска организация – „Копа-Коджека“ (Copa-Cogeca).

Години наред Европа се бори с производството на торове, което не е достатъчно, за да отговори на търсенето, а това прави вноса неизбежен. Тази ситуация само се влоши след затварянето на няколко завода за торове в държавите членки на Европейския съюз (ЕС). Прилагането на Механизма за корекция на въглеродните емисии на границите (МКВЕГ) от ЕС също ще увеличи допълнително разходите както за местното производство, така и за доставчиците от трети държави, които навлизат на пазара на ЕС, посочват от „Копа-Коджека“.

Европейските фермери нямат гаранции че ще  получат достатъчно торове на конкурентна цена

 

Браншовата организация отбелязва, че разбира легитимността на геополитическите причини, които карат Комисията да действа, но селскостопанският сектор трябва да се изправи пред икономическите последици от тези решения. Европейските фермери понастоящем нямат гаранции, че недостигът на торове ще бъде компенсиран от увеличено вътрешно производство на конкурентна цена – ключов аргумент, повдигнат от поддръжниците на предложените санкции. Тези мерки биха повишили цените на торовете с поне 40/45 евро на тон за следващия сезон на реколтата. Това би оказало допълнителен финансов натиск върху земеделските дейности, които вече се борят с изключително предизвикателен икономически климат. Последствията за селскостопанското производство, конкурентоспособността и доходите на фермерите могат да бъдат катастрофални, смятат от „Копа-Коджека“.

Предложението на Комисията не е достатъчно в множество отношения за земеделските общности в ЕС, независимо дали във връзка с много високите тарифи, които ще се прилагат от юли 2025 г., постепенния подход към санкциите или предложените временни спирания въз основа на цените от 2024 г., които вече бяха по-високи от предвоенните. Още по-притеснителното е, че предложението на Комисията не включва средносрочни или дългосрочни мерки, които да предложат перспективи за сектора, независимо дали става дума за диверсифициране на източниците на доставка или спешни смекчаващи мерки.