През миналата година реколтата от картофи в Румъния е достигнала до осемгодишно дъно
Повишаващите се производствени разходи са причината румънските фермери да намаляват производството на картофи, информира freshplaza.de. Само през миналата година разходите за семена са се увеличили двойно. Местните земеделски производители срещат допълнителни трудности и заради скъпата и оскъдна работна ръка.
По данни на румънската статистическа служба реколтата от картофи в страната е достигнала през 2024 година до осемгодишно дъно, въпреки че 1/3 от насажденията с картофи в ЕС се намират в Румъния.
При средни добиви при картофите в ЕС от 35 тона от хектар, добивите в северната ни съседка са паднали през миналата година до 14,8 тона от хектар, като сушата и горещините през 2024 година са оказали негативно въздействие върху производството.
Въпреки отбелязания спад в производството търсенето продължава да се увеличава, като вътрешното производство задоволява само половината от потреблението, ето защо супермаркетите са пълни с вносна продукция, което сваля цените надолу. Така на пазара килограм картофи се продава по 5 леи (1 лея=0,20 евро). В същото време търговците не получават продукция от местните производители, които заради повишените разходи се налага да намаляват производството.
Спад в добивите и в други страни от ЕС
През миналата година по-слаби средни добиви от картофи освен Румъния са регистрирали и други страни членки на ЕС. Както е известно почти 70% от площите с картофи в съюза са концентрирани в едва четири държави производители- Франция, Полша, Нидерландия и Белгия. За периода 2000-2023 година производството на картофи в ЕС е паднало до 27,9 млн. тона, което е спад от 36,7%, като най-забележително е намаляло производството в Полша.
Румъния внася картофи основно най-вече от Полша, която е основен доставчик за страната, като заради намаляване на производството там, това може още повече да окаже негативно влияние върху предлагането на картофи в търговската мрежа на страната.