Зърнопроизводители от Хасково, Добрич, Ямбол, Разград, Сливен, Видин, Русе, Пазарджик, Силистра, Враца, Монтана и Стара Загора. излязоха днес на протест срещу вноса на зърно от Украйна у нас. Техните искания са забрана за внос на земеделски суровини, третирани с непозволени ПРЗ поискаха протестиращите земеделци. Фермерите настояват в България през коридорите на солидарността да се преминава транзит
Българските зърнопроизводители са изправени през реална заплаха от масови фалити в сектора, невъзможност да изплащат рентите и значителна междуфирмена задлъжнялост, каза председателят на НАЗ Костадин Костадинов. Предстои организаторите на протеста от НАЗ и Националния съюз на земеделските кооперации в Българи да връчат декларация на земеделския министър в ранния следобяд. В нея я те остро осъждат липсата на ефективни действия на властите за защита на българското производство във връзка със засиления внос на зърнени и маслодайни култури от Украйна. Протестът е предупредителен, следващия път ще бъде в София и по границите, уточняват организаторите.
Двете организации призовават националните институции да предпазят родното производство от интензивния украински внос, като се забрани вносът на зърнени и маслодайни култури, които са третирани с непозволени в ЕС продукти за РЗ. Освен това се настоява европейските солидарни коридори за украинското зърно да преминават транзит през Република България. Освен това се изисква да бъдат активирани извънредните мерки срещу смущения на пазара и използването на резерва за кризи в селскостопанския сектора в ЕС.
Към момента украинския внос се използва за преработка и потребление в страната ни, въпреки наличието на достатъчно родно производство, отговарящо на високите европейски изисквания за качество. Неконтролирания внос на украински зърнени и маслодайни култури е заплаха за здравето на българските потребители. Реализирането им в българските преработвателни предприятия не води до поевтиняване, а до влошаване на качеството, категорично се посочва в декларацията. Вносът блокира родния пазар, търговията е стопирана и българските производители не намират възможност за реализация на продукцията си.
Няма политики в земеделието последната година, беше категоричен Костадинов. Искаме като производители предвидима за работа среда, да работим спокойно, ние създаваме работни места, изпълняваме си задълженията, плащаме заплати и наеми, каза той.
Няма по-голям инвеститор в страната от българските зърнопроизводители на годишна база. За обработваните 32 млн. дка по 60 лева средна рента, около 1.8 млрд. лева влизат в страната като наеми, в същото време зърнопроизводството не е получило нито лев от средствата предвидени заради кризата.
През последната година цените на торове, препарати и семена се вдигнаха драстично. За някои неща над 30%, а за торовете – над 300%. В същото време от българските земеделци се изисква да спазват европейските изисквания, да се работи с по-скъпи препарати, но по-нетоксични, пазещи растенията и здравето на хората. В същото време в страната се прави неконтролиран внос. Няма друга държава в света, която да не контролира фитосанитарния си внос. Тук всичко влиза без контрол, преработва се и излиза от българско име. Никой не може да каже от кои райони идва продукцията. В тази страна има замърсени райони от преди, а стоката, която се внася у нас е с лошо качество, категорични са зърнопроизводителите. Те алармираха, че пшеницата е негодна за използване, от Украйна се внася старо производство, което се вкарва в складовете, смесва се с нашата стока и се представя като българска. Ситуацията е резултата от сделките на някои търговци и политиката, която не защитава производителите си.
Днешния протест не е само в България, по предложение на НАЗ въпросът е поставен пред фермерите от други страни от разширения формат на Вишеградската четворка.