Социален фондможе да подпомага най-бедните хора при снабдяването им с дървесина
Земеделското министерство ще се опита да урегулира и централизира раздаването на дървесина за нуждите на населението чрез подготвени промени в закона, съобщи по време на пресконференция днез земеделският министър Явор Гечев. Причина за това са констатираните законови неуредици, които в година като тази с редица аномалии си оказват влияние. „Натъкнахме се на редица аномалии, било за предоставяне на дървесина от общински горски фонд директно за преработка , било изписване на прекалено много домакинства на един адрес, на които се изписва дървесина, която след това отива за преработка. Смятаме че е нужна една централизирана система, която да подлежи на контрол. В момента нямаме подобна система, в която да контролираме дали става дума за презапасяване с дърва или какво е изписал съответният кмет“, заяви Гечев, като уточни, че дървесина от общинския горски фонд може да се предоставя на преработвателите едва след като са задоволени нуждите на населението.
По време на пресконференцията стана ясно името на само една от общините- община Върбица, в която местната управа не си е свършила ангажимента за доставка на дърва на населението, като Гечев отказа да посочи други такива общини, макар да са констатирани още подобни сигнали. Гечев увери, че по законов ред включително и чрез изпратени писма до всички общини тези аномалии са ограничени до минимум.
„Механизмът е такъв че доставката на дърва за огрев се прави по списъци изготвени от кметовете и земеделското министерство няма отношение по контрола на това, как се раздават дървата. Това което констатираме е, че заявените количества през тази година са два пъти повече от миналата година“, диоълни още той.
Оказва се обаче, че няма кой да санкционира кметовете, в случай че не си изпълняват ангажиментите за доставка на дървесина на домакинствата, защото законовите функции на ИАГ към момента са свързани само с контрола на това, дали е налице незаконна сеч и търговия с нелегално добита и превозена дървесина.
“Причината е, че в момента фокусът е обърнат, и не кметовете са отговорни за задоволяване на населението а самите хора, които се нуждаят от дърва за огрев се задоволяват с тях чрез списъците в общините преимуществено от общински и държавни гори. Ние имаме визия как да я променим, стига да остане време на парламента за това, и ако срещнем разбиране от депутатите“, разясни и зам. Министър Валентин Чамбов.
Гечев допълни , че приемането на вече готовите законови промени е обвързано с това, доколко траен ще е парламентът. Предвижда се единната система през която кметовете да заявяват дървесина да има връска с ГРАУ и други регистри така че да се осъществява по-сериозен контрол по отношение на това колко дървесина се потребява и къде отива тя.
Друга идея на земеделското министерство е свързана със създаването на специален целеви фонд, от който да се дотира цената на дървата за огрев за най-бедните слоеве от населението. Ако част от средствата от добитата в общинските горски фондове дървесина остават в общините пък би имало ролята на превенция, тъй като ако например от пет тира дневно с по 30 кубика дървесина, в кметтвото влязат 150 лева то съответния кмет би имал стимул да съблюдава и контролира дали дървесината е добита по законов път или не. Обмисля се и широкото въвеждане на системи за сателитен контрол