Животновъдите у нас за пореден път алармираха обществеността на пресконференция днес , че стават все по-неконкурентноспособни на европейските им колеги. Освен това определиха темата с цените на млечните продукти като „банална“ и резултат от липсата на контрол. „ Неконкурентоспособността ни спрямо европейските животновъди става все по-голяма, а същевременно допускаме от Украйна свободно движение на стоките все едно са страна членка на ЕС“, заяви Димитър Зоров, председател на Националния съюз на говедовъдите в България. За пореден път те поискаха нормални условия за правене на бизнес. Сред обсъжданите теми по време на последния съвет по животновъдство е била все още неизплатената държавна помощ, която трябва да компенсира фермерите заради конфликта в Украйна.
Сред очертаните от представителите на сектора проблеми бяха още спирането на изкупуването на сурово мляко в страната, както и вечната тема с търговските вериги, извиващи ръцете на производителите.
„Потребителят трябва да знае, че ще плати огромна цена. Над 40 ферми са затворили, в Добрич са две – една с 200, друга с 250 животни. Други намаляват животните“, добави още Зоров. Според него за януари са били произведени едва 5 хил. тона мляко, като ако се запази негативната тенденцията за спад в производството след година нямало да има и един литър. Технологичните карти , които трябва да влязат в сила също бяха определени като „нещо, далеч от действителността“.
„През последните две години чувам само думата „оцеляване“ от нашите животновъди“, изрази своята загриженост Михаил Михайлов от Националния съюз на говедовъдите в България. Той цитира статистически данни, според които внасяме 20 процента от млякото и млечните продукти, а според собствените му изчисления произвеждаме едва 10 кг сирене на месец.