сряда, октомври 9, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Новият период на подхода ВОМР стартира с двойно по-висок бюджет

Новият програмен период на подхода Водено от общностите местно развитие ВОМР. Стартира вчера с подписването на 107 договора на местни инициативни групи с двойно по-висок бюджет и амбиции за повече общини да се възползват от многофондовото финансиране.

„Сега подписаните договори дават старт на подготвителната фаза, по време на която местните инициативни групи ще започнат да правят своите стратегии за новия програмен период на  Водено от общностите местно развитие ВОМР. Става дума за 107 одобрени бенефициента на територията на 196  общини, като 43 от тях са нови местни инициативни групи”, каза пред медиите Стефан Спасов. Той изрази своята надежда, че МИГ-овете ще успеят навреме да изготвят и представят своите програмни стратегии, така че да не се получи забавяне в приемането и реализирането на проекти по региони. допълнителен плюс за това по думите му е, че за  пръв път се получава застъпване на два програмни периода, което ще гарантира на местните инициативни групи достатъчно средства.
“В сравнение с предишния период през новия ще имаме почти двойно по-голямо финансиране като средствата по ВОМР до 2027 година ще са около 750 млн. лева. От тях близо 550 млн. лева идват от стратегическия план за развитие на земеделието, а останалите между 160 и 200  млн. лева от останалите четири оперативни програми за образование, иновации и конкурентоспособност, околна среда и развитие на човешките ресурси”, добави още той.

Прилагането на многофондово финансиране ще позволи реализация на по-малките общини на проекти до 25 хил. евро, включващи провеждането на мащабна информационна кампания, целяща да запознае населението по места със старта, протичането и приключването на процеса по приемане на стратегиите на местните инициативни групи. Другият тип дейности са свързани с провеждане на обучения за написване на стратегиите и изготвяне на анализите на база на които ще се изготвят стратегиите на МИГ-овете.

С оглед не само на измененията в климата и стремежите за позеленяване на земеделието, но и отварянето на все повече МИГ-ове към многофондовото финансиране, реализирането на проекти свързани с опазването на околната среда и биоразнообразието ще става все по-актуално.