С 82 гласа доц. д.р Боряна Иванова бе избранa за ректор на Аграрния университет. Досегашният зам.-ректор по учебната дейност победи на втори тур проф. д-р Владислав Попов, който до момента бе зам.-ректор по научната и проектната дейност.
До второ гласуване се стигна, след като на първото имаше въздържали се делегати на Общото събрание и никой от претендентите не събра половината от гласовете плюс един.
Кредото на управленската програма на доц. д-р Боряна Иванова е „Позитивност, прозрачност и предвидимост!
Тя има професионална квалификация по бизнес и финанси от The College of North West London, магистърска степен по аграрна икономика и докторска по икономика на управление на отраслите от УНСС. През 2001 г. постъпва като асистент в АУ. Има над 40 научни публикации. Интересите й са в областта на развитието на селските райони, групите производители, био- и кръгова икономика, хранителна и енергийна сигурност. Специализирала е в Германия, Франция, Румъния, Русия. През 2002 г. става научен секретар на катедра „Икономика“, от 2011 до 2015 г. ръководи Учебно-информационния център. Два мандата бе зам.-ректор по учебната дейност. Говори руски и английски, владее стенография. Свири на класическа китара.
Като основна цел доц. д-р Боряна Иванова посочва прозрачна, предвидима и подкрепяща среда за работа и обучение, която стимулира и ангажира академичната общност за личностно развитие и професионално израстване. Планира разширяване на партньорствата с училища, привличане на етнически българи и студенти от Балканите, Африка, Азия, Северна и Южна Америка.
Заедно с прецизирането на учебните планове и програми те трябва да бъдат синхронизирани със Закона за физическото възпитание и спорта, както и с изискванията на бизнеса, а негови представители да преподават.Планира дигитално, дистанционно и смесено обучение с цел по-голяма атрактивност на учебните материали, разширяване на практическата подготовка, стимулиране на студентите да учат чужд език. Вижда нужда от повече инициативи за кариерно ориентиране, актуализиране и разширяване на курсовете в Центъра за продължаващо обучение, някои от които да са web базирани. Ще работи за акредитиране на специалности в дистанционна форма.
В научната дейност предлага приоритетни направления и обвързване с бизнеса, като с предимство се финансират изследвания на преподаватели без научна степен. Планира докторантско училище, система за използване на Учебно-опитната база и активизиране на работата за възстановяване на Ботаническата градина. Ще постави начало на ежегодна университетска научна конференция.
Повече специалности на чужд език, повече мобилности, повече млади учени в екипите по проекти също са в плановете на кандидат-ректора. Обещава звено за подкрепа при работа по проекти.
Планира срещи по курсове и специалности, изработване на дигитална карта и информационни табла в студентския кампус. Ще възобнови постъпките за придобиване на общежитията и столовата, които са на „Студентски столове и общежития“.Финансовата политика ще е ориентирана от пестене към инвестиране в хора и инфраструктура, нов метод за разпределяне на постъпленията по факултети според научноизследователската дейност, обновяване на базата, допълнително финансово стимулиране.Иска зелена трансформация – АУ да стане ресурсно ефективен и неутрален по отношение на климата.