събота, декември 14, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
Агро Новини

Как една земеделска кооперация в Словакия обогатява почвата с практики за регенеративно земеделие

Снимка: EU CAP Network

Регенеративните практики помогнаха на кооператорите да спестят вложени разходи и да намалят ерозията на почвата

 

След смяната на ръководството през 2010 г., Krakovany – Stráže, земеделска кооперация в Словакия, постепенно въвежда регенеративни земеделски практики за възстановяване и поддържане на здравето и продуктивността на почвата. За опита и с въвеждане на регенеративни практики в земеделието се разказва в материал на мрежата EU CAP Network.

При регенеративното земеделие искаме да имитираме начина, по който работи природата, позволявайки всички биологични процеси да протичат естествено в почвата, връщайки живота обратно в почвата и превръщайки нашата ферма в иновативна”, казва председателят на кооперацията Роберт Дохал.

Прилагането на практики за регенеративно земеделие има много ползи за кооперацията. Съдържанието на органичен въглерод в почвите се е увеличило, количеството погълнат CO2 също се е увеличило и през последните дванадесет години не е имало ерозия на почвата. Капацитетът за задържане на вода също се е подобрил и вложените разходи значително са намалели, докато добивите са поддържани да съответстват на средните. Въпреки че това оказа фундаментално въздействие върху икономическата стабилност, биоразнообразието също се увеличи.

В продължение на дълги години почвеното здраве на земеделските земи обработвани от кооперацията е било лошо заради използваните агрохимикали. След промяна в ръководството на кооперацията, членовете и решили да експериментират с прилагането на регенеративно земеделие, като постепенно наложили първо намаляване на машинната обработка на почвата, последвано от въвеждане на покривни култури а от 2016 година въведоха и използването на нотил- директно засяване върху остатъците от предходната или покривната култура. От кооперацията спряха да ползват инсектициди, фунгициди и изкуствени торове, като наложиха прилагането единствено на органични торове и компост, като са засадили и ленти с цветя.

В кооперативното стопанство се отглеждат много култури, като през миналата година основните култури които са отглеждали са били грах, царевица и твърда пшеница. Върху 40% от обработваемите площи отглеждат и други култури като елда, мак, фии, ечемик, ръж и фацелия. В момента експериментират с отглеждането на рапица без използване на инсектициди и фунгициди.

С използването на регенеративни практики, кооперацията е допринесла за възстановяване на биоразнообразието и осигуряване на постоянна паша на пчелите.

Според данните от направено проучване съдържанието на органичен въглерод в почвата вследствие на прилагането на регенеративни практики се е увеличило от 1,7% през 2013 г, на 2,6% през 2021 година. Регистрирано е и увеличаване съдържанието на въглероден диоксид в почвата, като в последните 12 години не ебила наблюдавана ерозия на почвите.

Регенеративното земеделие е подход към земеделието и управлението на земята, който се фокусира върху възстановяването и подобряването на здравето на екосистемите, като същевременно насърчава устойчивото производство на храни. Тъй като повече от 60% от почвите в ЕС понастоящем се считат за нездравословни поради настоящите практики на управление, замърсяване, урбанизация и последиците от изменението на климата по данни на Обсерваторията на почвите на ЕС), регенеративното земеделие може да се използва като начин за поддържане на добивите в дългосрочен план , без отрицателно въздействие върху почвата, и с минимална зависимост от агрохимикали.