събота, декември 14, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Над 2 000 експерти от цял свят обсъждаха дигиталното бъдеще на земеделието в Берлин

В Европа все още има „дигитални пропасти”, в които липсва достъп до широколентов интернет

Над 2000 експерти от политиката, икономиката, научните среди и гражданското общество обсъдиха дигиталното бъдеще на земеделието  по време на Global Forum for Food and Agriculture, който се провежда в рамките на изложението „Зелена седмица” в Берлин. На фона на все по-нарастващото население в света и на потреблението на ресурси като вода, земя и енергия, експертите потърсиха отговор на въпросите, как да се улесни достъпа на земеделските производители до дигиталните технологии за да произвеждат хем повече, хем по-екологосъобразно и устойчиво, и как да се управляват събраните данни. В рамките на конференцията  различни стартъп компании представиха последните новини за различни дигитални проекти и услуги. В специален „Science Slam“ изследователи от различни институти показаха  работата си по различни дигитални решения в земеделието.

Комисарят Фил Хоган установи със съжаление, че в Европа все още съществуват „дигитални пропасти”, тъй като  има селски региони, в които все още липсва достъп до широколентов интернет. „Това не само създава опасност  за конкурентноспособността, но и води до загуба на икономическата сила на отделните региони”, заяви Хоган. Отделните страни- членки според него не само трябва да включват дигитализацията в земеделието в своите политически планове, но и да гарантират, че наистина ще приложат специални програми и технологии.

В Германия осигуряват дигитални тестови полета

От своя страна германският министър на земеделието Юлия Кльокнер определи форума като „Давос на земеделието” . Между 2019 и 2022 година за превръщането на министерството в дигитално, от федералния бюджет на страната ще се заделят по 15 млн. евро годишно. С тяхна помощ в цялата страна ще се осигурят дигитални тестови полета на фермерите, където те ще изпитват различни степени на дигитализация на земеделската работа.

Гаранции за достъп на по-възрастните поколения до технологиите

Кандидатката за генерален секретар на ФАО от страна на ЕС Катерина Геслейн подчерта, че младите хора трябва да са по-фит по отношение на дигиталната революция. „В различни части на света се срещаме със застаряващи поколения, и трябва да можем да гарантираме, че и по-възрастните земеделски производители ще получат достъп до модерните технологии”, заяви тя по време на форума. Според секретаря на Световната организация по прехрана и земеделие, Хосе Грациано да Силва, не бива да се изпуска шансът да се дигитализират малките селца, в които са съсредоточени 90% от земеделските стопанства по света които поради факта, че са лишени от достъп до пазарите, не могат да продават своята продукция.

Представителите на политическите среди се ангажираха да търсят усилено възможности за намаляване на”дигиталната пропаст” и да подобрят достъпа до дигиталните технологии в земеделието по света. За целта от ФАО предстои да разработят специална концепция за създаване на международен и независим съвет по дигитализация, който да изработи методика за степента на дигитализация на всеки отделен селски регион, като  една подобна своеобразна „дигитална диагноза’, би помогнала за това, да се разбере какви мерки за дигитализация е необходимо да се предприемат в различните селски региони, а темата остава  отворена за обсъждане и на следващия глобален форум през 2020 година.