понеделник, март 17, 2025
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Проф. Ивелина Николова: Наблюдаваме засилен интерес към търсенето на български сортове фуражни култури

Проф. Ивелина Николова, директор на Института по фуражни култури Плевен

Учените очакват признаването на три нови сорта фуражни култури

С оглед на промените в климата в последните години се наблюдава засилване на интереса на производителите към българските сортове фуражни култури, които са създадени съобразно нашите климатични и почвени условия, и са далеч по-приспособими и адаптивни към промените за разлика от чуждите, каза за Nivabg.com проф.. Ивелина Николова, директор на Института по фуражни култури в Плевен, който е част от ССА.

„Една от основните култури към която сме насочили нашия научен интерес е люцерната, тъй като тя е много високопротеинова с много добър аминокиселинен състав и необходимите енергийни единици необходими за хранителния баланс на животните“, заяви проф. Николова.

Сред другите високопротеинови фуражни култури, които са обект на интересите на учените са фуражен грах, фуражен фии, еспарзета и звездан. Проф. Николова припомни, че в резултат на над десетгодишен труд на учените, в института са създадени четири иновативни технологии за отглеждане на люцерна, фуражен грах, сорго и специална технология за ливади и пасища.

Сейф от БАСФ

„Очакваме през следващата година да получим признание на три нови сорта фуражни култури- два сорта фуражен грах и един сорт фии, чрез които да се включим в конкурса за иновации на следващото издание на АГРА“, сподели още проф. Николова.

Според нея животновъдите ни все по-засилено търсят фуражните бобови култури тъй като със своето богато съдържание на протеини задоволяват хранителните нужди на животните.

Липсата на достатъчно условия по думите и е основната пречка пред учените в института по фуражни култури да разгърнат производството на създадените от тях сортове и да задоволят нуждата на пазара особено към култури като фуражния грах, фии и звездан, която по протеинов състав и съдържание на аминокиселини се доближава до люцерната.

„Сравняването на различните протеинови култури не е много лесно, тъй като дадена култура например соята е по-богата на протеини, но предимствата при звездана са, че може да се отглежда при по-сухи условия и на почви с по-киселинен характер, в планински условия, докато соята се отглежда при поливни условия“, допълни още проф. Николова.

Заради своята сухоустойчивост особено в условията на промени в климата, соргото според нея също е много добра алтернатива като компонент в животинските фуражи.