Заради разликите в симптоматиката на болестта, експертите препоръчват индивидуален подход при лечението на животните
Проучване на Royal GD в което участие са взели над 700 овцевъди в Нидерландия е показало големи различия в симптоматиката на заболяването Син език, съобщава специализираното издание
.hetschaap.nl.
Болните овце през миналата година показват главно подути глави, секреция от носа, слюноотделяне, треска, лезии в устата, куцане и изключително висока смъртност. Тази година клиничната картина е много различна. „Въпреки че все още има сериозни случаи, овцете продължават да ядат и пият, имат по-малко устни лезии и се възстановяват по-често“, се казва в последния доклад на Министерството на здравеопазването.
Повечето от овцевъдите съобщават, че овцете заболели от Син език продължават да се хранят, но често срещат затруднения с приема на храна. Това води до загуба на тегло и отслабване на животните. Освен това овцевъдите съобщават за често задушаване на животните. Друг по-често срещан симптом през тази година е окуцяване на животните без да са налице ставни проблеми.
Въпреки че патологичните изследвания показват по-малко лезии в устата и търбуха, отколкото през 2023 г., все още има ясно увреждане на кръвоносните съдове и мускулна загуба на езика и хранопровода, дори при животни без видими лезии в устата. Тези аномалии вероятно обясняват проблемите с преглъщането, наблюдавани при живи животни.
Белодробният оток, състояние, което се наблюдава и миналата година, се появява тази година в различна степен на тежест при починали животни. В допълнение, вторични бактериални инфекции в дихателните пътища и сепсис са доказани при животни с продължителен ход на заболяването, причинени от опортюнистични бактерии. Освен това са наблюдавани симптоми на ламинит в ноктите, което обяснява дългосрочната куцота при някои овце.
За сега смъртността на животните , разболели се от Син език в Нидерландия е по-слабо от миналата година.
Съветите на експертите от Royal GD към ветеринарните лекари е да вземат решения за хуманно умъртвяване на неизлечимо болните животни въз основа състоянието на всяко едно животно, както и страничните ефекти на прилаганите лекарства. С оглед в разликите при симптоматиката на заболяването ветеринарните лекари трябва да прилагат по-голямо персонализирани при лечението на всяко едно животно. Освен това съпътстващите заболяването инфекции трябва да са под непрекъснато наблюдение и да се лекуват по подходящ начин,
Междувременно група депутати от ЕП са поискали в писмо до комисаря по здравеопазване Стела Кириакидис по-голяма координация и предприемане на общоевропейски мерки за борба с болестта „Син език“.
Според Беноа Касарт инициатор на апела към ЕК , бивш генерален секретар на Федерацията за търговия с добитък и месо (FCBV) липсва координация на европейско ниво. Това доведе до ситуация, при която някои държави-членки предлагат финансова компенсация за ваксинации, докато земеделските стопани в други държави сами поемат пълните разходи. „Това води до нелоялна конкуренция между европейските фермери“, каза Касарт, член на Mouvement Réformateur.
Различия по отношение на мерките за справяне с болестта
В писмото си депутатите пишат, че голяма част от земеделските компании в Белгия са засегнати, което вече води до загуба на 11 000 овце и 6 000 говеда и намаляване на производството на мляко. Подобно е положението и в Холандия. Броят на огнищата също се увеличава в Люксембург, Франция, Италия, Германия и Чехия. Мерките за защита на говеда и овце обаче се различават в отделните държави-членки.“
Друг проблем, повдигнат от писмото на депутатите , е отношението на някои държави-членки. „Въпреки че тези държави-членки също са засегнати от болестта, някои страни ограничават вноса на добитък от Белгия, като същевременно изнасят собствените си животни за други европейски страни.“ Депутатите наричат това нелоялни търговски практики и призовава Европейската комисия да упражнява по-строг контрол върху свободното движение на стоки в рамките на ЕС. „Здравните мерки не трябва да се превръщат в алиби за протекционизъм“, подчертават евродепутатите.
Централизирана стратегия за ваксиниране
Евродепутатите също така искат централизирана стратегия за ваксиниране, в която всички държави членки да бъдат третирани еднакво и разходите за ваксини да бъдат възстановени. Това не само ще се бори по-ефективно с разпространението на болестта син език, но и ще намали административната тежест за фермерите. Следователно въпросът за Европейската комисия е как ще осигури координиран подход, така че болестта да може да бъде ограничена, без да възпрепятства търговията в рамките на ЕС.