Описание на Червени листни петна по сливата
В края на пролетта се появяват неясно ограничени, жълтеникаво-белезникави петна, които постепенно стават оранжево-розови до червени и се открояват ясно върху петурата на листа. Петната са с различна големина, като могат да достигнат до 30 мм. Засегната тъкан силно надебелява. Петната са леко вдлъбнати от горната страна и изпъкнали от долната. При силно нападение листата се завиват по дължината на главната жилка, некротират и опадват.
Жизнен цикъл и развитие: Патогенът презимува в окапалите листа под формата на два вида мицел. Заразяването става по съседни дървета с образуваните аскоспори, които узряват сравнително дружно. Вторични инфекции няма, заразяването спира с изчерпване на зимните спори. Честите и продължителни валежи през пролетта и особено по време на цъфтежа са основание за силна степен на нападение от болестта. При засушаване формирането на аскоспори спира. Чувствителни към болестта са младите листа, след което те стават имунни.
Борба
Дълбоко заораване на нападнатите листа. Вегетационните третирания се извършват по време на цъфтежа, непосредствено след прецъфтяването и още 1-2 пъти през 12-14 дни, когато има благоприятни условия за заразяване.