Описание на болестта Екскориоза по лозата
По най-долните междувъзлия на леторастите се проявява като тъмнокафяви до черни некротични петна с удължена форма. Впоследствие кората в местата на петната се напуква и разкъсва. Това прави леторастите крехки и те лесно се чупят.
Растежът на леторастите може да бъде затормозен, когато са развити от заразени пъпки. По листата -точковидни некротични петна, около които обикновено има хлоротичен ореол. Листата се деформират в различна степен, а силно засегнатите се разкъсват. По зреещи или напълно узрели зърна в гроздовете се появява тъмнокафяво петно, което се разраства бавно, придобива синкаво-черен цвят и хлътва. Зърната се набръчкват и изсъхват.
Жизнен цикъл и развитие: Гъбата зимува като мицел и пикнидии в кората. Оптималната температура за заразяване е 23ºС и е необходима сравнително висока влажност на въздуха. Критичен за развитието на патогена е периода от набъбване на пъпките до 3-ти -4-ти лист.
Борба с Екскориозата по лозата
Първото третиране се извършва, когато около 40% от пъпките, разположени в основата на леторастите, са в стадий пеперуда; второто – при същия процент пъпки в стадий 2-3 листа, следващите съвпадат с пръсканията за маната. Регистрирани ПРЗ са ВЕРИТА ВГ-0,2%; ДИТАН М 45-0,3%; САНКОЦЕБ 80 ВП-0,3% и др.