сряда, април 30, 2025
НОВИНИ

Алкохолът може да помогне на растенията да преодолеят засушаването, разкриха учени

Отглеждането само на един сорт пшеница в едно средно голямо стопанство не е правилноОтглеждането само на един сорт пшеница в едно средно голямо стопанство не е правилно

Изследване на японски учени е доказало, че алкохолът в големи количества помага на растенията да се справят със засушаването, информира agrarheute.com. Отдавна е е известно, че в горещо и сухо време расте жаждата у хората за студена бира. Оказва се, че подобна потребност от алкохол могат да изпитват и растенията. Учени от центъра по ресурсни изследвания на университета в Йокохама са доказали, че алкохолът може да спомогне на растенията да преодолеят екстремни условия на суша и горещини. Образно казано една малка ракия може да помогне на пшеницата да се справи със засушаването. Въпреки че това може да звучи като шега, резултатите на изследователите са публикувани в списанието „Plant & Cell Physiology“ и те откриват нова фаза в изследванията свързани с това, как в бъдеще учените да намалят нивото на стрес на растенията от екстремни климатични явления.

Според резултатите на японските учени, основният виновник за повишаване толерантността на растенията към засушаване е етанолът. Разбира се те уточняват, че нито чаша бира, нито чаша сладко вино може да повиши устойчивостта на растенията срещу засушаване, защото те обичат алкохол с по-високо съдържание на чист етанол. С опити в лабораторни условия, изследователите са доказали, че култури като пшеница и ориз повишават толерантността си към засушаване, ако корените на растенията им се третират с етанол. Те са установили и че оризът се нуждае от двойно повече количества етанол за да повиши своята толерантност към сухи и горещи условия. Изследователите гледат на алкохола като алтернатива на генните технологии за борба с екстремните климатични условия.

Сейф от БАСФ

Докато при хората алкохолът развързва езика и ги кара по-често да ходят до тоалетна, растенията третирани с алкохол стават по-дебели. Те затварят своите пори наречени „стомата“ , което повишава нивата на съдържание на вода в листата им. Това води до активиране на гените отговарящи за сушата, складирането на определени захари и увеличаването на производството на толерантни на сушата аминокиселини, което спомага за това растенията да преживеят по-добре периода на суша и високи температури.

Учените изтъкват, че са нужни нови изследвания за да се прецени какво е влиянието на алкохола например върху почвите, както и за последиците за продоволствената сигурност, защото тепърва ще се разбере дали например от третирана с етанол пшеница ще може да се прави бира.