понеделник, март 17, 2025
0887257707 videnov@abv.bg
Агро НовиниПоследни статии

Млекопроизводители: Без война загиваме!

В следващите дни всички собственици на говедаВ следващите дни всички собственици на говеда

Браншът изригна: Не искаме пари за консултанти а за компенсации и заплаши с протести ако не си получи договореното в меморандума с правителството

 

Представители на браншови организации от млечното и месодайното направление на животновъдите отглеждащи едър рогат добитък се обединиха в исканията си и на пресконференция днес поискаха от управляващите да изпълнят заложеното в подписания меморандум и да си получат компенсаторните плащания заради войната в Украйна, които възлизат на около 32 млн. лева и са вече осигурени. Друга част от исканията им са свързани с отпадане на модуларната ставка за обвързана подкрепа, запазване на досегашните ставки за необвързана подкрепа и намиране на средства за животновъдите отглеждащи местни породи. Отношението към последните беше определено от Бойко Синапов като „унизително“.

Сейф от БАСФ

Ако не получат до края на седмицата компенсаторната помощ част от бранша заплаши да изкара животните на протест в изборния ден защото са изправени до стената и на ръба на оцеляването.

„Всеки ден клането на животни нараства, а кланиците казват че не могат да поемат заявките и да изколят животните ни. Изхранването на едно животно ни излиза по над 21 лева за купуване на фуражи. В зависимост от млеконадоя тази цифра се увеличава. За 365 дни изхранването на едно животно ни излиза 7 300 лева, без да са включени разходите за заплати, ток и горивата. С тях разходите надминават 10 000 лева“, заяви Димитър Зоров, председател на Националния съюз на говедовъдите.

Според експерти ако се говори за инвестиции в сектора  инвестициите в едно животно са нараснали от 12-15 хил. евро преди войната в Украйна на над 30 хил. евро след нейното начало като възвращаемостта на инвестициите се изчисляват на между 5 и 7 години.

Подпомагане наполовина през 2024 г.

„Това което ни очаква за догодина е подпомагане на 40% по-малко отколкото сега. Единственото което могат да очакват животновъдите е обвързано подпомагане със ставка от 411 лева а а фермерите с над 150 животни като се приложи модуларната ставка, е 320 лева. Другото е необвързаното подпомагане което от 78 лева, при условие че досега за говеда е била 190 лева на животно а за биволи-350 лева за животно“, добави още той. При условие че отговарят на изискванията, някои от фермерите могат да вземат и компенсации за хуманно отглеждане на животните. Така при приходи от 6660 лева разходите над 10 хил. лева на животно не могат да бъдат покрити.

Според последния анализ на европейския млечен борд разликата между себестойността и приходите от литър мляко в Европа е минус 20%. Близо 100 фермери сред които най-много на оранжерийни производитлтели не са си получили средствата, които са заложени в подписания меморандум.

„Категорични сме че неможем да продължим по този начин, защото 50% от млечните продукти които потребяваме са внос на сухо мляко докато ние като млекопроизводители сме унизени и искаме оставката на кабинета на министър вътев. Той ни излъга, защото стратегическия план беше направен без комуникация с бранша и нашите предложения не влязоха в него“, заяви Бойко Синапов. Според думите му 90% от суровината за колбасите у нас е дълбоко замразено месо, което никъде не се преработва другаде в Европа.

„Сложиха си 115 млн. лева консултантски да ги крадат на наш гръб, а не си сложиха бюджет за референтния период 2018 година за да не излиза тази унизителна ставка. В Гърция фермерите получават по 400 евро а ние по 400 лева, защо ние да не би да сме негри?“!“ заяви още Синапов.

Според Мария Степанчева министерството е проявило голяма пасивност, от която сега си патят животновъдите, които са поставени в унизително положение при настоящата инфлация да получат по 75 лева, които се равняват на 75 стотинки.

„Ние сега нямаше да сме тук, ако ангажиментите бяха изпълнени. De minimis още не е изплатена. Ако се спазят всички процедури това няма как да стане по-рано от декември. Войната е една за всички, климатичните промени също. Хората които дискуват в момента казват че се вдигат облаци прах сякаш земята гори. Толкова е сухо, че не се знае какво ще излезе от сеитбата на култури. Нашите сеновали вече са празни на половинаи не е ясно с какво ще изхранваме животните си. В същото време продукцията и е без пазарна стойност и я произвеждаме под нейната себестойност . Ако имаме пазарна цена, продуктът ни ще стане непродаваем и хората няма да могат да си го купят“, обобщи ситуацията в сектора председателката на браншовата организация на биволовъдите.