сряда, април 30, 2025
НОВИНИ

Над 15 компании – преработватели на плодове и зеленчуци ще участват на Anuga 2021 в Кьолн

Преработвателите преосмислят рецептите, съобразявайки ги все повече с тенденциите за здравословно хранене

Сравнително малко на брой преработватели на плодове и зеленчуци участват тази година на изложението събиращо всички браншове от хорека индустрията в „Интер Експо център“ в София. Освен сложната обстановка заради пандемията с корона вируса, друга причина за това е и най-голямото световно изложение за тези сектори, което стартира през идната седмица в германския град Кьолн – Anuga 2021. а там се готвят да участват над 15 компании само от консервната индустрия. Това потвърди пред представители на медиите и изпълнителният директор на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци Антоанета Божинова.

Освен климатичните промени и пандемията, негативно влияние върху сектора на преработвателите продължават да оказват и хроничния недостиг на работна ръка и суровина. „Не можеш да разчиташ на хора, които идват да си изработват кафето и цигарите и си тръгват когато си искат. Идваме до там, че както се казва не е луд този който яде баницата, а този който му я дава“, описва тя ситуацията в едно преработвателно предприятие, направило опит да наеме персонал от ромски произход.

Сейф от БАСФ

„В момента повечето преработвателите са се насочили към преформулирне на рецептите здравословен аспект. Това означава намаляване съдържанието на сол и захар и мазнините и използване на щадящи технологии на консервиране“, сподели за новите тенденции в сектора на консервната индустрия Божинова. Като пример за компании въвели подобни технологии тя посочи „Сима“ и „Джем и джем“, които произвеждат сладка без да използват захар. Тя се замества от концентрирани плодови сиропи, които се изварват за да се вземе захарното съдържание. Процесът на преориентацията на преработвателите на плодове и зеленчуци към рецепти съобразени с тенденцията за здравословно хранене върви вече от три четири години, но нито потребителските вкусове, нито рецептите на лютениците и сладката могат да се променят толкова бързо.

Отглеждането на плодове и зеленчуци-лукс за богати хора

По отношение недостига на суровина за индустрията Божинова подчерта, че голяма част от плодовете и зеленчуците отиващи за преработка са български, но вече няма кой да ги произвежда. „Ние бихме били щастливи, ако можехме на 100% да задоволим мощностите си с българска суровина, търсим и искаме да има повече производители но за съжаление няма. Нямат достатъчно възможности защото отглеждането на зеленчуци е лукс за богати хора“, каза още тя. Като пример за трудностите с които се сблъскват зеленчукопроизводителите посочи производителите на пипер.

„С колегата Георги Василев коментирахме какво е положението при тях. Оказа се че са загазили защото първо са засадили по-късно с цел да избегнат някои болести. После се случи дъждовна пролет, в която са изнесли със закъснение разсада . През юли температурите се вдигнаха над 29 градуса, а пиперът спира да се развива при температури под 12 и над 29 градуса. Един месец растенията не се развиват, и реколтата закъсня толкова дълго, че сега когато трябва да се бере втора трета ръка, производителите да не са събрали още първа ръка. Ако падне слана всичко отива“, сподели тя.

Ограничения на растителната защита и липсата на напояване отслабват интереса към отглеждане на домати

Интерес към отглеждането на домати също липсва според нея от една страна заради недостига на вода за напояване, от друга заради наложената забрана за използване на различни пестициди и хербициди. „Една от най-сериозните теми за нас е забраната на различни вещества в препаратите за растителна защита, като вече има забрана за използване на препарати съдържащи хлор пирифос. Контролът обаче все още е недостатъчен, и ние като преработватели установяваме, че в суровина от български производители намираме следи от това вещество. Това означава, че ние не можем да реализираме нашата продукция на пазари където контролът е на по-високо ниво“, каза още Божинова. Тя призова производителите да се въздържат да внасят препарати съдържащи хлор пирифос от страни, където те не са забранени. „Нашето доматено пюре е с пъти по-добро от вносното, но тъй като е кът, в повечето случаи се използва вносно, добави тя. Преработвателите според нея са готови да купуват домати от български производители стига да отговарят на изискванията им.