Картофеният молец е инвазивен вид, съобщен в по-вече от 90 държави в света. Притежава изключитено широка екологична пластичност и адаптивност към различни климатични условия.
Причинява значителни загуби, както на полето през вегетацията, така и в картофохранилища. Вредител основно по картофи и тютюн, изхранва се също и с патладжан, домати, пипер и плевелни растения. Установено е разширяване разпространението на вида в югозападната и централната южна част, както и навлизане в югоизточната и североизточната част на страната.
Нови райони на разпространение на картофения молец в България са Перник, Самоков, Ихтиман, Пазарджик, Бургас, Балчик и Добрич.
Критичен период при появата на картофения молец:
ТЮТЮН Заразяване се осъществява от разсаждане до края на вегетацията. Основно се нападат листата от долен беритбен пояс, а при висока плътност и тези от среден. При въздушно и слънчево сушени тютюни вредната дейност на ларвите продължава и в сушилните.
Мониторинговите проучвания в България показват, че през пролетта картофеният молец се появява през април в равнините, а в планинските райони по-късно. Летежна активност се наблюдава до падене на първите снегове. Пик на летеж се установява през месеците август, септември, октомври и декември.
• 10-20 бр. молци на уловка за една нощ
*активни вещества забранени за употреба или нерегистрирани в България КОНТРОЛ НА КАРТОФЕНИЯ МОЛЕЦ В ХРАНИЛИЩАТА