събота, декември 14, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
ЗърнопроизводствоРАСТЕНИЕВЪДСТВОСъвети

Споразумения по чл. 37в от ЗСПЗЗ – Създаване на масиви за ползване на земеделски земи

Процедура за създаване на масиви за ползване на земеделски земи по реда на чл. 37в от ЗСПЗЗ

Инвестициите в агросектора направиха руската пшеница много по-конкурентноспособна

Всеки собственик земеделска земя В СРОК ДО 31 ЮЛИ подава в общинската служба Земеделие по местонахождение на имота декларация по образец, в която посочва начина на трайно ползване на земите и предпочитаната от него форма на стопанисване.

Декларацията, подадена от един съсобственик, ползва всички съсобственици.

Ползвателите на земеделски земи са длъжни да представят в общинската служба по  Земеделие В СЪЩИЯ СРОК копие от договорите за наем, аренда или съвместна обработка на земята. Подробност: Регистрация не се извършва, когато за имот се представят повече от един невписани в службата по вписванията договори.

Общинската служба по Земеделие води регистър на собствениците и ползвателите на земеделски земи и предоставя информация за тях на ползвателите, участващи в споразумението по чл. 37в.

В срока да 31 юли ползвателите могат да подадат в общинската служба по земеделие и заявление за участие в споразумение по чл. 37в с приложен към заявлението опис на имоти за участие в масиви за ползване, съгласно регистрираните в общинската служба по земеделие договори и/или документи за собственост.

 

МАСИВИ ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ СЕ СЪЗДАВАТ ПО СПОРАЗУМЕНИЕ по реда на чл. 37в от ЗСПЗЗ МЕЖДУ СОБСТВЕНИЦИТЕ И/ИЛИ ПОЛЗВАТЕЛИТЕ. Сключването на споразумението се ръководи от комисия за всяко землище на територията на общината, определена със заповед на директора на областната дирекция „Земеделие“ в срок до 5 август на съответната година. В състава на комисията се включват: кметът на населеното място, съответно кметският наместник или оправомощени от тях длъжностни лица, представител на общинската служба по земеделие и представител на областната дирекция „Земеделие“.

Споразумението се сключва по образец, утвърден от министъра на земеделието и храните, и съдържа данни за комисията, участниците, разпределените им имоти или части от имоти, включително и имотите, за които няма подадени декларации от собственици и няма сключени договори,

т. нар. „бели петна“,

и дължимото за тях рентно плащане. Неразделна част от споразумението е картата за разпределение на масивите за ползване. Споразумението и картата се подписват от участниците и се предоставят на председателя на комисията за сключване на споразумението. В споразумението участват ползватели, които са изплатили задълженията си за предходните стопански години. Споразумението се сключва и актуализира всяка година до 30 август за следващата стопанска година по смисъла на § 2, т. 3 от допълнителните разпоредби на Закона за арендата в земеделието.

От 2014 г. в него МОГАТ да се включват имоти, декларирани за обработване в реалните им граници. Споразумението влиза в сила, при условие че обхваща не по-малко от две трети от общата площ на масивите за ползване в съответното землище. ( за сегашната кампания това няма да важи ).

Когато между ползвателите не се постигне споразумение, както и за земите, които споразумението не обхваща, комисията съставя проект за разпределение на ползването на земите по масиви до 15 септември на съответната година по следния ред:

– правото за ползване на отделния масив се предоставя на ползвателя с най-голям дял собствена и/или арендована/наета земеделска земя в масива;

– площта на земеделските земи, за които няма сключени договори и не са подадени декларации от собствениците им по чл. 37б, се разпределя между ползвателите пропорционално на площта и съобразно начина на трайно ползване на собствената и/или арендуваната/наетата земеделска земя в съответното землище.

Комисията изготвя доклад до директора на областната дирекция „Земеделие“, който съдържа сключеното споразумение, разпределението на масивите за ползване, данни за белите петна, за техните собственици и дължимото рентно плащане, въз основа на който директорът на областна дирекция „Земеделие“ издава заповед за разпределение на масивите в землището в срок до 1 октомври на съответната година.

 

Ползвател на земеделски земи, който се ползва от заповедта по ал. 4 в частта за земите по ал. 3, т. 2, ( белите петна ) внася по банкова сметка за чужди средства на общината сума в размер на средното годишно рентно плащане за землището в срок до 10 септември. Сумите са депозитни и се изплащат от общината на правоимащите лица въз основа на заповедта на директора на областната дирекция „Земеделие“ по ал. 4 в тригодишен срок.

ВАЖНО! Земи от държавния и общинския поземлен фонд, които не могат да се обособят в самостоятелни масиви и за тях не са сключени договори за наем или за аренда, преди издаването на заповедта по ал. 4 могат да бъдат предоставени на ползватели на съответните масиви по тяхно искане със заповед на министъра на земеделието и храните или на оправомощено от него лице, съответно на кмета на общината. Договорът се сключва за едногодишно ползване след заплащане на по-високата сума между най-високата тръжна цена в землището за земите от Държавния поземлен фонд ( ДПФ) за годината и размера на средното годишно рентно плащане за землището в общината.

Споразумението за създаване на масиви за ползване или разпределението на масивите за ползване се смята за правно основание по смисъла на Закона за подпомагане на земеделските производители, а в частта за земите по ал. 3 ( бели петна ) се смята за правно основание  при условие,  че е извършено плащане за тях. 

И това е смисълът на тези срещи   – да се разясни механизмът на създаване на  масивите, за да може да се ползват като правно основание,  за да не се изгубят субсидиите!

Защото с една промяна в Закона за подпомагане на земеделските производители от м. Май 2014 г., и в сила от 01.01.2015г., в ИСАК може да се заявяват за подпомагане само ПОЛЗВАНИТЕ С ПРАВНО ОСНОВАНИЕ  площи.

2 коментара

  • Въпреки ,че сме подали заявление в земеделска служба,община Правец,да не ни се ползва земята арендатонра е свалил загражденията и е изорал и засял зе4мята ни с лаяка!!! КАКВО Е ТОВА.?
    НЯМА НИ В СПИСЪКА ЗА БЕЛИ ПЕТНА.НЕ Е ЛИ ГРАБЕЖ,ОБОГАТЯВВАНЕ.?навлизане в чужд имот,без съгласие на собственика

  • Много сте права госпожо Георгиева за вашия казус. А знаете ли при нас какво е? ОСЗ гр. Елин Пелин за БП плащат жълти стотинки ще ви снимам да го видите но няма опция за снимки.

Вашият коментар