Увеличават териториалното покритие по подхода ВОМР
От 5 на 10% се увеличава делът на бюджета за местните инициативни групи

Прилагането на подхода Водени от общностно развитие местни групи (ВОМР) в новия програмен период на ОСП ще претърпи известни промени, става ясно от протокола от време на обсъжданията в тематичната работна група. Промените в подхода ВОМР са свързани с повишаване на неговия приоритет, като се увеличава териториалното покритие. Бюджетът за проекти на местните инициативни групи ще се увеличи от 5 на 10% от общия бюджет за заложените в стратегическия план интервенции.
И след 2021 година се очаква да се запази многофондовото финансиране на проекти на местните инициативни групи, със същите фондове и органи на управление, но то ще се извършва вече по правилата на водещия фонд. Той ще извършва верификация на проектите, а плащанията ще се извършват от управляващите органи.
Така ще се измени до известна степен структурата и в новия програмен период договарянето по всички останали програми ще се поеме от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
Целта на тези нововъведения според аграрното ведомство е унифициране на процеса на одобрение на проектите и опростяване на подхода ВОМР. По време на дискусията Соня Микова от централното координационно звено припомни за направеното предложение в хода на заседанията на работната група по ВОМР за това, плащанията да се извършват и от акредитирана разплащателна агенция, както и да се търси вариант да се даде възможност на онези МИГ-ове, които имат съответния капацитет да получат функциите на междинни звена. Освен това се иска в условията за допустимост да се допълни, че стратегиите на вОМР трябва да съответстват на интегрираните териториални стратегии за съответния район и така да се потърси допълняемост на стратегиите по подхода ВОМР с интегрираните териториални инвестиции.
Друг въпрос, който трябва да намери решение, е дали разходите за управление в размер на 25% да бъдат само върху размера на приноса от европейския земеделски фонд за развитие на селските райони или върху размера на цялата стратегия? Предложението което в момента стои на дневен ред е, този процент да е върху приноса на цялата стратегия.
Предлага се още намаляване на минималния праг на населението, което обхваща една инициативна група от сегашните 10 хил. на 5 хил. души тъй като по данни на НСИ към 31 декември 2019 година броят на общините с население под 5 хил. души е достигнал до 133, разположени в изоставащи райони за планиране със слабо насищане от местни инициативни групи в това число Северозападен и Североизточен район. Сроковете за изпълнение на подготвителните проекти се предлага да се увеличи от девет месеца за МИГ-ове прилагали похода вОМР до 12 месеца за нови потенциални местни инициативни групи.
Относно бюджета се предлага увеличаване от 1 млн. евро на 1,25 млн. евро на бюджета за местни инициативни групи обхващащи население до 15 хил. души, а за МИГ-ове с население над 15 хил. души от 1,5 на 1,75 млн. евро. Към момента не е ясно колко ще са средствата за подхода ВОМР през новия програмен период, като неофициално се знае, че от оперативната програма за иновации и конкурентноспособност делът на бюджета ще е 3%.
От агроведомството признаха, че нямат точна информация от ДФЗ относно процеса на договаряне, като в редица местни групи се появява необходимост от рестартиране на различни етапи, което говори за наличие на пропуски.