понеделник, септември 9, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

В агроведомството отчитат рекорден ръст в нуждата от дърва за огрев

Земеделският министър Явор Гечев потвърди за пореден път на пресконференция днес че нуждите от дърва за огрев през тази година са достигнали рекордни нива, а горските предприятия са увеличили почти на 50% добитата дървесина.
. По разчети на министерството заявените доставки през тази година ще надминат миналогодишните реализирани доставки със 150процента като от заявените до момента 1,5 млн. кубика дърва до края на годината остава да се изпълнят около 10% или около 140-150 хил. кубика дърва, които имат да доставят три от държавните предприятия.

Данните за рекорден добив на дървесина бяха подкрепени и от директорите на шестте държавни горски предприятия. От изнесената информация излиза, че като че ли натискът за търсене на повече дърва за огрев е по-голям в южните части на страната отколкото в северните. Най-голямо увеличение с 200% в количествата дърва, осигурена за огрев се регистрира от Югозападно държавно предприятие (ЮДЗП), като през тази година са добити общо 240 хил. куб. м дървесина спрямо 120 хил. куб. м преди година. Целият добив на дървесина там е увеличен на годишна база със 130%.

„Презапасяването е невероятно, за което красноречив е факта, че имаме горски стопанства, които в предишни години са добивали между 12 и 16 хил. кубика дърва, а сега добивът им е 28-29 хил. кубика дърва“, заяви директорът на предприятието Дамян Дамянов. Рекордни добиви от порядъка на 440 хил. куб метра дърва е регистрирало и Южно Централно държавно предприятие (ЮДЦП), като само за последните три месеца и половина на 50 хил. домакинства са били раздадени 300 хил. куб. м дърва. През 2021 година поделенията на предприятието са добили 244 хил. кубика дърва.

В югоизточните части на страната също се наблюдава тенденция за увеличаване на добитата дървесина за огрев на населението с 30% от първоначално планираните за добив 267 хил. куб. метра. Към днешна дата по данни на директора на предприятието Димчо Радев са добити 286 хил кубика дърва за огрев. Там са констатирали известен дефицит на дърва в общините Руен и Котел, където се планират допълнителни общо около 15 хил. кубика. Планирана е доставка на дървесина от други горски райони за да бъде компенсиран този недостиг.

В Североизточното държавно предприятие от началото на годината за огрев на домакинствата са били предоставени малко над 200 хил. куб. м дърва, в това число 120 хил. куб м за последните три месеца и половина. В сравнение с миналата година е регистриран ръст на доставените дърва за огрев повече от два пъти. До края на годината се очаква доставените на домакинствата дърва да се увеличат до 225 хил. куб. м .

Северно централно държавно предприятие, опериращо на територията на пет области към 14 ноември са били осигурени дърва за 13 хил. домакинства. Общо доставената дървесина за отопление възлиза на 92 хил. куб, метра при планирани годишни доставки от 114 хил. куб. Метра. Доставените до сега количества са с около 60% повече в сравнение с цялата минала година. До края на годината остават да бъдат доставени около 6 500 кубика дърва, от които половината са налични на склад.

На Северозапад също не изпитват остър проблем с недостига на дърва за огрев. До 1 август директно на домакинствата в областите в които работят поделенията на СЗДП са доставени 18 300 кубика дърва, а за последните три месеца още 30 хил. кубика. Общото планирано количество дървесина за доставка е около 50 хил. кубика, като причината за по-малките цифри е че над 40% от горските територии не са държавни гори. Въпреки това регистрираният ръст в доставената дървесина спрямо миналата година е 170%.

Върху пазара на дърва влияние оказва според земеделския министър Явор Гечев войната в Украйна, довела от една страна до спиране на вноса на Донбаски въглища у нас, от друга до спиране на вноса на руска дървесина в ЕС като цяло и преминаване на редица предприятия към използване на дърва за отопление, в това число и на оранжериите, както и нарасналите потребности на преработвателите.

„Ако мярката за спиране на доставките на дърва за нуждите на преработвателите беше въведена с месец по-рано, то сега нямаше да имаме дефицит“, коментира по темата Гечев. Според него освен ситуацията на пазара за този дефицит е допринесло и регистрираното на места презапасяване с дърва за огрев.