Албания си е поставила амбициозната цел през 2030 година да изнася земеделска продукция на стойност 1 млрд. долара, информира бТА. Увереност според земеделския министър на страната Фрида Кривца за постигането на тази цел дава окуражаващият обем на износа през миналата година, който възлиза на 500 милиона евро, и подкрапата за фермерите и инвестициите в селското стопанство, обясни Крифца.
Пред АТА Крифца каза, че „ако увеличението от 12% през първите 4 месеца на 2023 г. бъде потвърдено, до края на годината износът на Албания ще бъде с 60-70 милиона евро повече и на практика ще достигне 600 милиона евро през 2023 г.Освен износа, каза Крифца, продължава да расте и покритието на пазара с местни продукти, което е 2,5 пъти повече от преди.
Според официалните статистически данни износът на селскостопански продукти за четирите месеца на 2023 г. бележи консолидирана възходяща тенденция.
„Чрез нашите политики разширяваме пряката подкрепа за фермерите и инвестициите в селското стопанство с цел увеличаване на местното производство. Чрез програмата ИПАРД успяхме да подпомогнем модернизацията на селското стопанство и преработката на селскостопанска продукция според най-добрите стандарти за развитие на хранителната верига и увеличаване на износа“, каза Крифца.
През първите 4 месеца стойността на износа на плодове е със 17,1% повече, а на зеленчуци – с 36,3% повече. За същия период намалението на вноса на плодове и зеленчуци е с 22.5% като количество и с 11.5% като стойност.
Пред АТА Крифца акцентира и върху важното влияние на износа на селскостопански продукти върху икономиката на страната.
„Нашият износ не само повишава доходите на фермерите, но той е от съществено значение за развитието на сектора и заетостта; той е паспорт на Албания на международните пазари. Чрез износа повишаваме нивото на производство, но също така и продоволствената сигурност, доближаваме се до стандартите и качеството на пазарите на Европейския съюз. Създаваме по-високи доходи за фермерите, за младите хора, съживявайки сектора. Разработваме продукт, който позволява развитието на туризма и селския туризъм. Изграждаме нашата идентичност въз основа на устойчивото използване на природните ресурси“, каза министър Крифца.