От браншовата организация са открили множество случаи на неспазване на нормативните изисквания, според които определен процент от храните да са био
В сигнал изпратен до медиите от Българска асоциация „Биопродукти“ реагират на открити нарушения във връзка с процедури по Закона за обществените поръчки, които директно касаят интересите на биопроизводителите.
Според браншовата организация след влизане на наредбата която регламентира при обявяване на процедури за обществени поръчки за кетъринг и доставка на храни, определен процент от тях да са биологично произведени, се констатират множество случаи на неспазване на нейните разпоредби. От направения преглед на всички обществени поръчки обявени след влизане на наредбата в сила е била открита само една, която отговаря на изискванията- обществена поръчка за доставка на храни за детските и социални заведения на територията на Горна Оряховица.
В огромната част от останалите поръчки, няма дори „намек“ за такова изискване, а в други наредбата е спомената в проекта за договор заедно с всички останали наредби, регламенти и нормативни документи, на които следва да отговарят продуктите, без обаче да са предвидени гаранции за спазването й, доказване на биопродуктите чрез биосертификат или последствия при неизпълнението на изискванията.
В сигнала се припомня че: „На 14.08.2024 г. влезе в сила Наредба № Н-1 за екологичните изисквания към определени продукти, предмет на обществени поръчки. Съгласно тази НАРЕДБА, всички обществени поръчки за храни и кетъринг, публикувани след тази дата, следва да бъдат съобразени с изискванията на наредбата, а именно – да включват мин. 2 % биологично сертифицирани храни през 2024 г., като този дял трябва да нараства с по 1 % на година до достигане на 10 %.“
Целта на тази наредба е да се стимулира българското производство като се отворят и нови пазари за биопродукти.
От 02.09.2024 г. до днес /бел. 10.09.2024/ са публикувани от различни общини над 10 обществени поръчки за доставка на хранителни продукти, които не отговарят на изискванията на Наредба Н-1. Както например „Доставка на хранителни продукти за детските и социални заведения на територията на община Пазарджик“ – с прогнозна стойност над 4,5 млн лв. ; „Доставка на хранителни продукти за нуждите на социални услуги в община Кърджали по 5 обособени позиции“ – с прогнозна стойност 2,1 млн лв. Друг пример, който можем да дадем е поръчка за доставка на пресни, преработени и консервирани плодове и зеленчуци за нуждите на ОП „Социални дейности”, детски и социални заведения на територията на община Враца“ – с прогнозна стойност 2,1 млн лв. В указанията към процедурите не са упоменати никакви изисквания за доставка биологични продукти, нито представяне на биосертификат. В повечето от тях НАРЕДБА Н-1 дори не е спомената, въпреки че са изредени десетки други наредби и европейски регламенти.
Такова е положението и в голяма част от останалите обществени поръчки – публикувани от Болници, Социални заведения, Университети и др.