Организации от хранително-вкусовата индустрия настояват за промени в режима на стоките с висок фискален риск
Браншовите организации влизащи в Националния съвет по храните излязоха с отворено писмо до институциите в което се казва, че въпреки отправените в последните месеци становища от национално представените организации в съвета за „практически нерешимите проблеми“ и „необоснованата административна тежест“, вменени от новия фискален режим на стоките с висок фискален риск въведени с последните изменения на наредба 5 от началото на годината, не са получили „реални обяснения и доказателства, че въведения механизъм на свръхконтрол води до повишена събираемост на данъците“.
Според подписалите писмото организации, въведената регулация представлява не само допълнителна административна тежест за браншовете, но и в някои случаи тя е неизпълнима и води до увеличаване на разходите без да има реална полза за фиска.
В резултат на липсата на чуваемост според тях „проблемите и трудностите, пред които са изправени изрядните производители, преработватели и търговци на храни не намират своето решение, а се задълбочават.“.
„На практика единственото решение, което получихме на всички срещи от НАП е да „заобикаляме Закона“ като ползваме изключенията – да се транспортират суровини и продукция с камиони до 3.5т, тъй като реално няма практически варианти на полето да се остойности и претегли продукцията, за да се декларира съгласно изискванията на новия режим“, пишат те.
Тъй като това се определя като недопустима практика за всички представители на отговорния бизнес, организациите членки на Националния съвет по храните отново искат ревизия на така въведения фискален режим. В писмото си от организациите припомнят за ескалацията на проблемите със спазване на въведената с наредбата регулация, изразила се в протеста на членове на Националната лозаро-винарска камара.
Разпространената от НАП позиция по темата се определя в писмото на организациите като „будеща недоумение и притеснение“, защото не води до решаване на проблемите на хранително-вкусовата индустрия.
Сред подписалите писмото организации са асоциациите на месопреработвателите и млекопреработвателите, НВЛК, национално представителни организации на хлебопроизводители, пивовари, производители на спиртни напитки, птицевъди и др.