По-добре е потребителите да пазаруват от по-малки магазинчета, отколкото да бойкотират веригите
С опитите си да въведат регулации по веригата на доставки, политиците се намесват на пазара като слон в стъкларски магазин, коментира пред представители на медиите актуалната тема доц. Тодор Ялъмов, зам. декан на Стопанския факултет на СУ.
„Този закон не трябва да бъде приет. Всеки опит за намеса на пазара е като намеса в стил слон в стъкларски магазин. Неколкократно икономисти в това число и от неправителствения сектор заявиха, че има много проблеми по веригата на доставки, но най-големи са тези на неефективно работещи институции като КЗК и КЗП. Ако те не работят какъвто и закон за държавен комунизъм да се направи, той няма да ги реши“, заяви още доц. Ялъмов.
Според него политиците смятат, че обществото ще ги хареса, ако предприемат подобна мярка за регулация, тъй като е недоволно от веригите.
„Основните оплаквания на производителите не са заради това, че веригите им купуват евтино стоката и я продават скъпо. Надценките не са толкова високи. Оплакванията са свързани най-вече със сроковете на плащания и препоръките от тяхна страна за промоция, които често ги сварват неподготвени. От друга страна ако няма промоции, няма кой да купува, защото дори хората с пари следят и сравняват промоциите“, смята той.
Пазаруването според него не е плод на емоции, а на избор и правене на сметка. Потребителите гледат дори на пазаруването на храна като на услуга, и вече има достатъчно добре изградена куриерска система за доставка на храни до дома. Има все повече хора, които например предпочитат да си доставят храни от „Хранкооп“ , която е избрала модела на абонамента за храни.
Не ви харесват веригите, изберете друг бизнес модел
„В днешно време конкуренцията не е на продуктово равнище, а на бизнес модели, и всъщност много хора предпочитат да платят малко по-скъпо за даден хранителен продукт, който обаче им доставя не само качество, но и удовлетворение, че подкрепят тъкмо този модел. Вместо бойкоти на хранителните вериги, които са малко безсмислени, хората трябва да се ориентират към подкрепа на по-добри модели. Истинската и устойчива промяна е, когато отидат в малките магазини или се абонираш за храни, които да получаваш у дома. Бойкотиращите обаче няма да го направят, защото тези храни са по-скъпи“, смята още той.
Няма начин обаче светът да функционира без модерната търговия, освен това малките магазинчета като бизнес модел няма как да прогнозират развитието на пазарите така, както го правят големите. Ако не прогнозират достатъчно добре продажбите си, те ще фалират, Освен това според него малко споменаван факт е, че реално големите вериги помагат на малките производители.