сряда, октомври 9, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

ЕП: Няма безопасно ниво на консумация на вино

От OIV искат етикетите на напитките да призовават а мерена консумация на алкохол

ЗАКОН ЗА ВИНОТО И СПИРТНИТЕ НАПИТКИЗАКОН ЗА ВИНОТО И СПИРТНИТЕ НАПИТКИ

Депутатите от Европейския парламент признаха специален доклад на комисията за борба с рака, според който всяко количество на консумация на алкохол носи риск за здравето, информира thedrinksbusiness.com.

Подобно решение засилва опасенията у бранша, че редица европейски страни могат да наложат рестриктивни мерки за производителите на алкохол- от предупредителни етикети върху бутилки през забрана на реклама и популяризирането им.

Депутатите от Европейският парламент обсъдиха и гласуваха поредица от изменения в доклада на BECA, които по-специално правят ключово и ново разграничение между „вредните“ нива на пиене, за разлика от всяко ниво на консумация.

Формулировката на експертите е променена от „консумацията на алкохол носи рискове за различни видове рак“ на „вредната консумация на алкохол носи рискове за различни видове рак“.

Макар че това не означава непременно разводняване на препоръките, това показва, че организацията признава, че злоупотребата с алкохол е основният проблем, когато става въпрос за рак и други заболявания, а не ниските нива на пиене, които десетилетия на научни изследвания показват, че всъщност може да бъде част от здравословния начин на живот.

Генералният директор на Международната организация по лозата и виното (OIV) Паул Рока коментира, че най-важното изменение е въвеждането на термина „вредно потребление“.

Докладът обаче все още съдържа посланието, че „няма безопасно ниво“ на консумация на алкохол, което идва от проучване, направено от The Lancet през 2018 г., за което оттогава е установено, че е погрешно.

Що се отнася до въпроса за здравните предупреждения върху етикетите, Рока каза, че препоръката в изменения доклад е „по-мека“, отколкото той се опасяваше, като отбеляза, че призовава етикетите да носят посланието „пийте с умереност и отговорност“.

В приетия доклад се препоръчва задължителното изброяване върху етикетите на всички съставки и хранителната стойност на всички напитки. Според него налагането на такива препоръки е „в ръцете на държавите-членки“, което означава, че всяка страна може да реши дали да приеме новите насоки за етикетиране.