вторник, октомври 15, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
Агро Новини

ЕС даде на заден ход: Предлага на фермерите да могат да използват земите оставяни под угар за земеделски нужди до края на годината

В бъдеще още 7 млн. ха трябва да бъдат покрити от директните плащанияВ бъдеще още 7 млн. ха трябва да бъдат покрити от директните плащания

Брюксел обещава и защитни механизми за вноса на чувствителна агропродукция от Украйна и Молдова

Брюксел

На фона на фермерските протести заливащи Европа и очакваното струпване на трактори в Брюксел по време на провеждащия се там съвет на ЕС, бюрократите в Брюксел дадоха на заден ход, като предложиха да отпадне изискването, земеделските производители да оставят част от обработваемите площи под угар, информира БТА.
Предложението на ЕК е правилото да се оставя определен процент от обработваемите площи като необработваеми да действа до края на 2024 година. Предложението е в отговор на опасенията за доходите на земеделските производители, се посочва в съобщение на ЕК.

Европейските правила предвиждат земеделците да спазват изисквания в областта на опазването на околната среда, за да получат средства от ЕС. Собствениците на земя с площ под 10 хектара са освободени от някои изисквания, а новото предложение предвижда облекченията тази година да се прилагат за всички стопани.

По-рано вчера ЕК предложи удължаване на срока на безмитния внос на украинска земеделска продукция до юни 2025 година като се засили защитата върху вноса на чувствителна продукция. Както е известно именно безмитния внос на украинска продукция е една от причините за масовите протести на производителите. Освен за Украйна се предлага удължаване на срока за безмитен внос на агропродукция и от Молдова. В предложението на ЕК се декларира, че при условие че вноса на някои продукти като птиче месо, яйца и захар в нивата надвишат средните нива за 2023 и 2024 година, митата ще се включат автоматично за да се защити вътрешното производство и да се избегнат смущения на пазара.

Украинският внос на земеделска продукция в ЕС за периода октомври 2022-октомври 2023 година е достигнал до 24,3 млрд. евро. Преди войната той е бил в размер на 24 млрд. евро. Износът на аграрна продукция от Молдова се е увеличил от 1,8 млрд. евро през 2021 г. до 2,6 млрд. евро през 2023 година.