сряда, октомври 9, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Френските винопроизводители поискаха помощи от държавата за изкореняване на лозя и превръщане на виното в промишлен алкохол

Д-р Димитър ГайдарскиД-р Димитър Гайдарски

Френските винопроизводители масово поискаха да бъдат подпомогнати от държавата за да изкоренят лозята си и да превърнат произведеното вино в промишлен алкохол, съобщава Euronews. Само чрез превръщане на непродадените количества вино в промишлен алкохол, винопроизводителите от Бордо виждат възможност да оцелеят. Според тях основната причина за искането на подобна крайна мярка е, спадът в цените на виното в резултат на свръхпроизводство и променените вкусове на потребителите.

Смята се, че пиенето на вино във Франция е намаляло с две трети през последните 60 години – и червените вина са особено засегнати. Бялото вино и розето са по-слабо засегнати, със спадове съответно от около три и четири процента. Според проучване проведено от медийния конгломерат RTL миналата година е установено , че консумацията на червено вино е намаляла с 32% през последното десетилетие, главно сред възрастовата група 18-35 години.

Проучването разкри, че сред основните причини за спада на консумацията на червено вино са : хората, които ядат по-малко червено месо, по-малко семейства, които вечерят заедно, и увеличаване на домакинствата с един родител, съставени от възрастни, които избират да не пият сами. Друга причина za това е нарастването на популярността на безалкохолните напитки, като Франция е сред най-бързо развиващите се пазари на фона на глобален бум на безалкохолните напитки.

Въпреки негативното влияние на спада в потреблението на червено вино, износyт на вина за пазарите на САЩ и Япония остава рекордно висок. Положителният ефект от него обаче не се усеща от винопроизводителите във всички региони на страната. „Някои региони изпитаха спад в търсенето и проблеми със свръхпроизводството, докато за други реколтата в малки количества не направи възможно снабдяването на пазарите“, каза Сезар Жирон, главен изпълнителен директор на Pernod Ricard, пред AFP.

Очаква се френското правителство да похарчи до 160 млн. евро за дестилиране на proizwedenite нo непродадени количества вина, който ще отиде за нуждите на фармацефтичната индустрия.

Някои винопроизводители от Бордо казаха, че офертата не е достатъчно висока, като също така призоваха за компенсация от 10 000 евро на хектар земя. Те казват, че е необходимо да се изкорени част от техните лозя, за да се намали производството и да се позволи пренареждане на земята за други култури. Според изчисленията им за да има промяна ще е нужно да се изкоренят около 15 хил. хектара с лозя.За последен път подобна мярка за дестилиране на непродадените количества вина е била проведена от френското правителство през 2020 година, заради спад на износа и mnogobrojnite периоди на локдаун заради пандемията. Според френската междупрофесионална комисия на виното, в сектора са заети около половин милион души.