петък, април 25, 2025
НОВИНИ

Новата визия за земеделие- край на Зелената сделка

Земеделският комисар Кристоф Хансен при представяне на новата визия за земеделие, снимка: Аудио визуален сървис на ЕС

С новата си визия за земеделие ЕС признава, че не може да се справи с регулацията в използването на пестицидите

 

Представената на 19 февруари от европейския комисар по земеделие Kristow Хансен нова визия за земеделието де факто представлява план за неговото развитие поне за следващите пет години. В интересен анализ arc2020.eu обръща внимание на слабостите на новата програма за земеделие, като достига до извода, че с него официално се слага край на съществуването на стратегията известна с името „От полето до масата“ а с това и на Зелената сделка.

Сейф от БАСФ

Основните моменти в представената визия са свързани с плановете за пренасочване на субсидиите и по-строго съгласуване на производствените стандарти прилагани към вносни продукти по отношение на пестицидите и хуманното отношение към животните. Намеренията на ЕС са в бъдеще да забрани реимпорта на опасни пестициди чрез земеделски продукти

След представяне на новата визия тя беше подложена на критики от страна на зелени и екологични организации, които я определиха като прекалено мека и непредлагаща нищо визионерско.

Визията очертава нов курс

 

Визията за развитие замества екологичната с икономическа устойчивост очертавайки с това нов курс на развитие на европейското земеделие, пише arc2020.eu. Тя предвижда да се фокусират усилията върху опростяване на земеделската политика и повишаване на устойчивостта и конкурентноспособноста на фермерите. За смъртта на Зелената сделка потвърди и комисарят Кристоф Хансен, който по време на пресконференция заяви, че има промяна в начина на работа, а някои водещи политики от стратегията „От фермата до масата“ като плановете за редукция наполовина на пестицидите остават в миналото.

Хансен призна за провал на намерението за редукция на пестицидите и устойчивата им употреба в съвместния законодателен процес. В новия програмен документ на ЕС за земеделската политика фокусът се поставя върху ускоряване използването на биопестициди като алтернатива на конвенционалните , но без да се забраняват продукти за растителна защита които са от жизнено важно значение за оцеляване и развитие на растенията.

Освен това в усилията за намаляване на бюрокрацията, чиновниците в ЕС обещаха нов пакет за опростяване и рационализиране на ОСП. Според arc2020.eu обаче има опасения, че опростяването на ОСП ще се превърне в синоним на дерегулация като се и ма предвид опитът на ЕК с настоящата ОСП.

Стимули вместо правила

При представяне на новата визия земеделският комисар Кристоф Хансен заяви, че чрез нея чиновниците искат да дадат повече стимули, отколкото правила за земеделските производители, като посочи като доказателство еко схемите, въпреки увеличаващите се доказателства, че техният потенциал не се използва достатъчно. Като част от усилията на ЕС за въвеждане на повече стимули ще бъде е и разработването на доброволна система за сравнителен анализ и оценка на устойчивостта в земеделските стопанства.

Що се отнася до пренасочване на субсидиите Хансен обеща удвояване на усилията за това, те да отиват преимуществено към активните фермери занимаващи се с производството на храни и за повишаване икономическата жизнеспособност на стопанствата и опазване на околната среда.

Въпреки че няма планове за изоставяне на плащанията на площ, комисарят по земеделие призна, че подкрепата на фермерите трябва да се базира повече на земеделието, и да се отдалечи от плащанията на хектар. (Ако се опитаме да разшифроваме последното намерение в близко бъдеще плащанията трябва да се преориентират и да се свързват не с големината на дадено стопанство, а с това колко и какво произвежда, нещо което от повече от десетилетие искат особено българските производители на плодове и зеленчуци, които винаги са в края на опашката, дойде ли се до плащанията на СЕПП. Бел.ред.)

Според зелените новата визия за земеделие на Европа остава далеч от системната промяна, която е необходима за да се гарантира бъдещето на земеделието и околната среда, се заключава в анализа на arc2020.eu.