Според амбициозни прогнози вредните емисии в животновъдството в Нова Зеландия могат да бъдат намалени с 300 хил. тона през 2030 г.
Един от най-големите млекопреработватели в Нова Зеландия Fontera ще плаща повече на фермери, които намаляват вредните емисии, информира „Ройтерс“. Други големи компании като Nestle и Mars вече дават бонуси на животновъди, чиито стопанства произвеждат по-малко вредни емисии. Както е известно почти половината от произведените в страната парникови емисии идват от земеделието, основно от производството на метан при отглеждането на овце и говеда
Докато правителството отмени някои селскостопански разпоредби и прекрати плановете за въвеждане на ценообразуване на емисиите през 2025 г., Fonterra продължава да се стреми към 30% намаляване на емисиите в своите около 8000 ферми до 2030 г.
От 1 юни Fonterra ще плаща на ферми с емисии по-ниски от базовите нива през 2017/18 г. между 1 и 5 новозеландски цента в допълнение към очакваните им плащания, се казва в изявлението на кооператива. Според предишно изявление Fonterra прогнозира да плаща между 9,50 и 10,50 новозеландски долара (6,02 долара) за кг сухо мляко, което купува през 12-те месеца до 30 май 2025 г.
От 2021 г. Fonterra плаща малко повече на фермерите за мляко, произведено във ферми, които отговарят на стандартите за устойчивост.
Mars и Nestle ще добавят стимулиращи плащания към най-добре представящите се млекопроизводители на Fonterra. Очаква се това да облагодетелства около 300 до 350 фермери с допълнителни плащания от 10 до 25 новозеландски цента на кг сухо мляко, се казва в изявлението.
Очаква са да бъдат въведени и нови инструменти, които да стимулират фермерите да намаляват производството на вредни емисии, се казва още в съобщението на кооператива. Един от животновъдите доволен от новите мерки е Андрю Флей, който отглежда 390 млекодайни крави своето стопанство, според който новите финансови стимули насърчават фермерите да повишават своята устойчивост.
От Mars планират да инвестират 27 млн. долара във финансови стимули за фермерите и в технологиите за намаляване на вредните емисии, като прогнозите са те да бъдат намалени с до 300 хил. тона до 2030 година спрямо 2015 година.