Ключови проблеми в земелския сектор и потенциални решения бяха обсъдени на работна среща в Министерството на земеделието и храните. Зам.-министрър Лозана Василева и зам.-министър Янислав Янчев се срещнаха с членове на управителния съвет на сдружение „Обединени земеделски производители“.
Венцислав Митков, председател на ОЗП, сподели за NivaBG.com, че със срещата е започнат диалог, за промени в стратегическия план, предложени от ОЗП в писмо от началото на месец февруари, изпратено към ръководството на МЗХ
Промяна в дефиницията за „Активен фермер“
Според МЗХ, ЕК налага, сегашните изисквания за Активен фермер, като в условията са заложени % за приходи от земеделска дейност, които от своя страна изключват група от фермери, които развиват и други икономически дейност. Според ОЗП, Европа иска единствено да има условност за минимален брой обработваеми хектари хектари и/или минимален брой отглеждани животни.
Справедливи ставки по плащанията за планински и полупланински райони
По точката за по-високи плащания по НР1 НР2 и НР3 ОЗП и ръководството на МЗХ обсъдиха, че тези райони няма как да се конкурират с останалите фермери от страната, заради по-ниските добиви, които се получават. От страна на МЗХ се ангажираха да се изготви анализ за сериозността на проблемите и след това да отидат за обсъждане в работната група.
Отделни приеми според вида и икономическия размер на стопансвата с отделни бюджети по инвестиционните схеми / земеделски машини
Обединени земеделски производители поискаха от МЗХ да направи анализ колко са стопанствата, които са с одобрени проекти за техника, и по размер, за да се направят целеви приеми, според размера на стопансвата.
Инструменти за управление на риска
От МЗХ съобщиха, че в общинските служби по земеделие ще се заявява желание за съфинансиране на до 70% от застрахователните премии, за парцелите, които фермерите са „очертали“ за субсидии.
В СЕУ ще се прикачват копия от полиците, като за тази кампания ще може да се заявявт и полици, които са сключени от октомври 2024 година, до момента на заявяване.
От 2026 година към ДФ Земеделие ще се създаде взаимоспомагателн фонд, който ще покрива разходи на земеделци, които са с пропаднали площи. От ОЗП предложиха, площи коиото 3 поредни години са получили обезщетение да бъдат изключвани от обхвата на кризисната мярка.
Промяна в обхвата на слоя за влажните зони, определен от МОСВ
МЗХ и ОЗП ще си сътрудничат в решаването на проблема с обхвата на слоя, който на практика забранява на земеделците да обработват нивите си.