Процесът за кандидатстване за финансиране на оперативните програми на организации на производители е съставен от десет стъпки
Оперативните програми (ОП) са набор от действия, включващи дейности и инвестиции, разработени от организации на производители. Европейският съюз предоставя половината от финансирането, съответстващо на определен списък от интервенции. Другата половина от финансирането трябва да бъде осигурено от оперативните групи на производителите.
Процесът на подаване на искане за финансиране се определя на национално ниво
Какви са стъпките за кандидатстване за финансиране от ЕС чрез оперативна програма?
Ако желаете да поискате финансиране за дадена ОП, трябва да подготвите и подадете заявление до съответните компетентни органи. Точното съдържание на заявлението, неговата структура и процесът на подаване се определят от всеки национален
орган, но важните елементи може да бъдат обобщени чрез набор от десет стъпки.
Стъпките за кандидатстване за финансиране на Оперативни програми са следните:
– създаване на оперативна програма;
-Изготвяне и подготовка на заявление;
– Подаване на заявление за финансиране;
-Статус на искането;
-оценка на искането;
– Уведомление изпратено на заявителя;
– Изпълнение на ОП;
-Отчитане развитието на ОП до нейното приключване;
– Мониторинг и оценка на съответствието;
– Уведомление за резултатите от мониторинга;
Оперативните програми са въведени в сектора на плодовете и зеленчуците през 1996 г. След въвеждането им финансирането за оперативните програми се увеличи значително. Финансирането през 2010 г. възлизаше на 171 млн. евро, но през 2019 г. нарасна до почти 1802 млн. евро, което показва ефективността на помощта за насърчаване на сътрудничеството между производителите.
Очаквайте да ви запознаем накратко с това, какви интервенции могат да бъдат включвани в оперативните програми за организации на производители.
С/ледва/