По време на специално организиран от БАСЗЗ форум посветен на състоянието, проблемите и перспективите пред селското стопанство през призмата на поземлените отношения бяха очертани както стари проблеми като разпокъсаността на земята и липсата на напояване, остарялото и в много случаи несъвършенно законодателство, така и някои предизвикателства свързани с климатичните промени. Повод за организираната дискусия бе 15 -та годишнина от създаването на асоциацията. В хода на дискусията се очертаха приоритетите свързани със създаване на краткосрочни, средносрочни и дългосрочни програми за развитие на земеделието, основани на прогнози анализи и планиране.
„Политиката за окрупняване на земеделските земи постепенно изгуби своята приемственост, и тя беше оставена на самотек. В резултат на това се усеща слабост, която рефлектира както върху рентите, така и върху рентните договори и комасацията на земята“, каза по време на пресконференция след края на форума бившият земеделски министър проф. Димитър Греков. Според него остава нерешен и друг проблем, свързан със множеството наследници на земеделски земи у нас, което затруднява използването на земеделските земи.
Липсата на закон за браншовите организации беше оправдана от зам. Министър Стефан Бурджев с „адски сложната ситуация“ в държавата, която налага да се действа за спасяване на сектора от фалит. Бурджев призна и че в момента браншовото представителство е както неадекватно, така и безполезно за хората които са представлявани.
„За по-добрата работа на земеделието в България са нужни от една страна комасация, защото в земеделието размерът на парцелите трябва да е такъв, че да привлича инвестиции. От друга страна е важно да се включи науката в добавянето на стойност към почвите за да се развива едно устойчиво земеделие. Третият проблем е свързан с разумното и правилно инвестиране в напояването. Проблемът с напояването стои не само тук. Видях го и в страни като Испания и Португалия но там процесът на подобряване на напоителната мрежа чрез инвестиции се управлява много по-добре“, заяви Тиери дьо Лескай – генерален секретар на Европейската организация на собствениците на земи (ELO).
Според Стайко Стайков, председател на БАСЗЗ, ако браншът не се обедини, няма значение каква е раздробеността на земеделската земя. „Бъдещето ни е задължително да се обединим в една камара, и като седнем всички на една маса да предложим един нов и адекватен закон за земята, а не както е сега при предлагане на каквато и да е законодателна инициатива винаги да има някой против, който се оказва че представлява едва 0,001% от заинтересованите участници“, заяви Стайков.