НОВИНИ

Снежана Динева: С рехабилитирания участък от канала увеличаване поливните площи в Хасковско до над 39 хил. декара в Хасковско

С  над 30 процента ще се намалят загубите на вода в региона на Хасково 

 

„Това което постигнахме с рехабилитацията на част от канала М1 водещ  до язовир „Тракиец“ е увеличаване на поливните площи в региона на  Хасково   от 1500 на над 39 000 декара и намаляване на загубите по трасето  над  30%, заяви пред медиите при откриване рехабилитирания участък изпълнителния директор на „Напоителни системи“ Снежана Динева.

Сейф от БАСФ

Тя уточни че каналът е с дължина над 42 километра като от него са били ремонтирани около 5,5 километра, а проектът е реализиран със средства по ПРСР.  Надеждите са чрез пускането на ремонтирания участък да се подобри отглеждането на царевица, слънчоглед и плодове, които основно се произвеждат в Хасковска област.
Динева припомни, че през тази година от дружеството е реализирало десетки инфраструктурни обекти  от напоителната система от канали и изравнители до помпени станции.

Сред обектите които ще бъдат възстановени през следващите две години.  По думите и за помпената станция на язовир „Пясъчник“ за която вече има избран изпълнител както и 4 помпени станции по поречието на река Дунав.  Динева припомни че за следващите 4 години държавата предвижда да отпусне 1,3 млрд. лева като първите 350 милиона лева се планират в бюджета за 2026 година.

По отношение на актуалната ситуация с опасността от наводнение в град Дунавци, където вследствие на екстремните валежи имаше опасност от наводнение в била направена успешна рехабилитация на дигата и вече няма подобна опасност. Предстои   на МЗХ като собственик на съоръжението да бъде представен и готовият вече проект за цялостен ремонт на дигата.