Испанска оперативна група включваща представители на науката и земеделските производители работи по проект за намиране и внедряване на алтернативни методи за растителна защита при отглеждането на костилкови плодове, ягодоплодни и грозде, информира EIP-Agri. Целта на проекта е да се подпомогне адаптирането на растениевъдството към новите изисквания за обществено здраве и опазване на климата.
Овощарите са изправени пред много предизвикателства, те трябва да поддържат конкурентен добив, като същевременно спазват разпоредбите на ЕС, ограничаващи употребата на продукти за растителна защита (ПРЗ) и тяхното въздействие върху околната среда.
Испанската оперативна група „FruitCare“ създадена през 2020 г. и имаше за цел да създаде програми за заместване на ПРЗ за производителите на плодове. „Основната цел на този проект е да защити конкурентоспособността на сектора за производство на плодове в Испания и да осигури минимално въздействие върху околната среда. Важно е да се предвиди адаптирането на растениевъдството към новите европейски изисквания за обществено здраве“, казва координаторът на проекта Естер Ариас.
„Оперативната група беше създадена за проектиране и насърчаване на устойчиви, нехимични, превантивни и лечебни производствени практики като алтернативи на ПРЗ, съобразени с характеристиките и изискванията на всяка култура и географска област“, добавя той.
Включени са редица партньори, включително фермери и земеделски кооперации. „Когато фермерите участват в проекта, това гарантира практически и близки до пазара подходи, които помагат да се намерят решения и алтернативи, които отговарят на предизвикателствата, адресирани от този вид проекти“ – подчертава Хавиер Аризменди от ZERYA и технически съветник на оперативната група.
Първият етап от проекта беше свързан с класифициране на активните вещества, които бяха в списъка на Европейския орган за безопасност на храните според функция, патоген/вредител и култура. След това партньорите оцениха въздействието от потискането на всяко ПРЗ. „Фермерите, участващи в проекта, бяха интервюирани относно техните опасения относно бъдещи ограничения върху употребата на активните съставки, които използват“ – казва Хавиер, а партньорите също така извършиха преглед на алтернативи на пазара, които биха могли да служат като заместители.
След това партньорите дефинираха техническите аспекти на алтернативите за всяко от ПРЗ. „Всички стратегии са свързани с по-ниско въздействие върху околната среда, включително биоконтролни обработки на полето, стимулиране на устойчивостта на растенията, прилагане на технологии след прибиране на реколтата, които помагат да се поддържа качеството на плодовете и да се увеличи срокът им на годност (напр. нехимически карантинни обработки). Стратегиите също така отчитат въздействието върху човешкото здраве – от фермера до потребителя, разяснява Хавиер Аризменди.
Партньорите проведоха сравнително проучване, събирайки данни и резултати от полеви опити. Проучването разглежда социално-икономическото въздействие на стратегиите, което им позволява да определят реалните последици от потискането на активните съставки, както и пригодността на предложените алтернативни стратегии за всяка култура.
Въз основа на резултатите от проекта, партньорите са проектирали и създали „Карти за разпространение“ за всяко от ПРЗ-тата. Хавиер Аризменди обяснява: „Картите обясняват накратко кои алтернативни процеси или методи могат да се използват вместо продукта. Освен това проведохме проучване за популациите на насекоми на всеки от тестовите участъци, сравнявайки гъстотата и биоразнообразието на видовете в края на последния сезон. Това проучване ни позволи да оценим прякото въздействие върху насекомите – както патогенни, така и полезни, свързани с двата различни тествани земеделски модела.