През 2019 година руското правителство е заделило 5 млрд. рубли равняващи се на 40,9 млн. евро за повторно усвояване на пустеещи земеделски земи, информира topagrar.com, позовавайки се на изявление на заместник аграрния министър Джамбулат Чатулов на конференция от миналата седмица. Това ще позволи например на земеделските производители, които основават нови животновъдни стопанства да получават обратно до 30% от разходите си. Според плановете на правителството, производството на зърно до 2024 година трябва да надмине 137 млн. тона
Освен това от три години насам в страната успешно върви програмата „Далекоизточен хектар”, позволяваща на желаещи руснаци да се заселват в отдалечените региони на страната, срещу което да получават безвъзмездно и безплатно по един хектар земя за да започнат да развиват земеделие. Според информация на руската обществена телевизия , до момента между 60 и 70 хил. души са се възползвали от тази възможност. Наскоро към инициативата се включват още две области- Костромска и Вологодска. Там например могат да се получат до 10 хектара земя. От старта на програмата на 1 април тази година, само във Вологодска област са били подадени над 230 заявки.
Един от фермерите взползвали се от програмата „Далекойзточен хектар” е Сергей Горчаков, който е създал животновъдна ферма и иска да увеличи постепено броя на животните. „Ако искам да направя това, са нужнни повече пасища, с които не разполагам”, признава фермерът. Освен безплатната земя, желаещите да се заселят получават и по 110 хил. рубли еднократна помощ. Всеки от регионите, включили се в програмата има свои условия за ползване. Така например в Костромска област всеки регистрирал се като фермер може да получи до 70 хектара пустееща земеделска земя. Един от първите получили земя за безвъзмездно ползване е Михаил Румянцев и в момента обработва над 400 хектара. Създал е животновъдна ферма, и сега продава мляко в съседното градче Галич. „Осигурявам на местните учебни заведения и болницата с мляко и млечни продукти, като имаме постоянно търсене. Дневно от фермата транспортирам по 400 литра мляко”, казва фермерът. Земеделската земя в тази област се дава за безвъзмездно ползване за шест години по условието, че сте се ползва само за земеделие. Само за година след включването на Костромска област в програмата „Далекоизточен хектар, производството на аграрна продукция се е увеличило с 15%.