Специална програма позволява на хората в селските региони да подобрят компетенциите си за създаване на социални предприятия свързани с производството на храни
Експерти обсъдиха на семинар възможностите за обучение на жителите на селските райони, предоставяни от различни доставчици на обучение и споделиха добри практики, информират от мрежата eU CAP Network. Събитието което се проведе на 21 и 22 февруари събра съветници, доставчици на обучение, включително представители на организации за професионално образование и обучение и управляващи органи. Целта беше да се обменят знания и да се идентифицират добри практики за обучение и консултантски услуги в подкрепа на ученето през целия живот в Системите за знания и иновации в селското стопанство (АКИС.).
Много европейски страни са свидетели на значително намаляване на населението в селските райони, което води до демографски и икономически предизвикателства. Тези райони са станали известни като „Празната Европа“. Но те често са места с богата история на производство на храни и гастрономия.
Ето защо проектът Еразъм+ SAGA създаде програма за обучение, така че местните хора да могат да се възползват от местното селско наследство, създавайки работни места и повишаване привлекателността на селските райони в Европа.
Диана Пазаурек от DDRIÜ (Регионална агенция за иновации STRIA Южен трансдунав), която координира проекта, обяснява: „Обезлюдяването е тясно свързано с икономически проблеми като високи нива на безработица, ниски нива на професионална активност, демографски проблеми като застаряващо население, емиграция към градските райони, ниската раждаемост, а също и липсата на обществени услуги.“
SAGA (Социално и гастрономическо предприемачество в празна Европа) е проект по Еразъм+, който се занимава с икономическото възстановяване и устойчивия дългосрочен растеж на тези селски райони, засегнати от намаляване на населението. За да постигнат това, шестте партньорски организации разработиха иновативна програма за обучение специално за хората, живеещи в този тип селски райони. Програмата предоставя подкрепа, свързана със заетостта, както и съживяването на местните райони както от икономическа, така и от социална гледна точка. Тя позволява на възрастните в селските райони да придобият или подобрят уменията си за създаване на социално предприятие, свързано с гастрономията, производството на храни или кулинарното наследство.
„Увеличаването на производството на местни, устойчиви, качествени продукти служи за стимулиране на икономиката, привличане на туризъм и също така насърчава социалното, образователното, икономическото и личностното развитие на хората и увеличава възможностите им за работа“, продължава тя.
Според нея сътрудничейки по между си при създаване на подобни социални предприятия, хората от селските региони могат да повишат своята мотивация и увереност и да подобрят възможността техните инициативи да оцелеят и да се развият.
Проектът допринесе за увеличаване на създаването на съвместни социални предприятия, свързани с храните, в участващите селски региони. Между 2020 г. и 2022 г. партньорите по проекта работиха с 30 местни общности в пет държави. Обучителният курс беше изпробван със 117 души и в резултат на това бяха създадени 198 бизнес плана.
Освен това споделянето на знания и взаимното учене, което се случи между партньорите през целия живот на проекта, също увеличи базата от знания и компетенциите на персонала. Партньорите успяха да повишат своята позиция и конкурентоспособност в областта на образованието и обучението и консултациите, когато става дума за предлагане на бизнес помощ.