По-добър имидж и повече търсене могат да тласнат българското биопроизводство нагоре
„Една от последните промени в стратегическия планкасае и биопроизводителите. Според него когато има настъпили форсмажорни обстоятелства като неблагоприятни за тях условия, те няма да доказват добив от съответния парцел при получаване на подпомагането“, заяви по време на Деня на биоземеделието зам. Министър Лозана Василева.
Събитието се провежда в София днес с участието на Българска асоциация биопродукти и подкрепата на земеделското министерство.
Тя припомни и за промяната в закона за обществените поръчки задължаващи различните институции които откриват такива процедури за доставки на храни да включват най-малко 2% биологично произведени продукти.
„В диалог сме със сдружението на общините за да изясним възможностите които дават промените в нормативната уредба, и се надяваме час по-скоро изискванията да се спазват от всички“, добави още Василева.
Според д-р Стоилко Апостолов, председател на фондация „Биоселена“ към момента у нас са сертифицирани 5025 оператори като в това число се включват не само биопроизводители но и преработватели и търговци на биологична продукция.
„Площите сертифицирани за биопроизводство към края на 2023 година са около 150 хил. хектара, което е около 3% от земеделските площи. Целта която сме си поставили е до 2025 година да имаме 5% сертифицирани площи за биоземеделие. Важно е да постигнем тази цел, защото тя е обвързана и с плащания. До 2030 годинасме си поставили за цел площите за биоземеделие да достигнат до 10%“, заяви д-р Апостолов.
Според него ако се подобри имиджа на българските биопродукти и се повиши търсенето, това може да тласне повече хора към биопроизводството.
Най-голямо увеличение според данните на МЗХ има при говедата отглеждани по биологичен път, които от 10 хил. са нараснали на около 30 хил.. При овцете отглеждани по биологичен път увеличението е двойн- от 20 на 40 хил.
Празникът на биопроизводството беше съпътстван освен от изложение на български биопродукти- мед, плодове, зеленчуци, млечни и месни продукти и био козметика от най-различни инициативи за деца. Известният Ути Бъчваров пък учеше децата как да приготвят зеленчукова супа и плодово сладко.