сряда, октомври 16, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Депутатите отхвърлиха лобистки промени в закона за горите след оживена дискусия и проява на разум

 

Депутатите от земеделската комисия отхвърлиха късно снощи текстове за лобистки промени в закона за горите, след близо двучасово оживено обсъждане, прекъснато от почивка за прецизиране на някои от предложените текстове. Още от самото начало някои от тези промени, отварящи мераците на концесионери към безконтролно изсичане на горите за строеж на писти бяха оттеглени или отхвърлени от работната група. Чат от отхвърлените предложения касаеха областните планове за развитие на горските територии. Комисията не прие и предложенията на депутатите Александър Николов и Лидия Недева, въпреки опитите им да се мотивират, че те засягат съществуващи ски трасета , на които да се извърши подмяна на вече остарели съоражения и стълбове. Не беше прието и предложение на ДПС за това част от средствата от фонд „Инвестиции“ на горските стопанства да отиват за изграждане на съоражения за изхранване на дивите животни.

„Подобно предложение не е лошо, но е направено извън обхвата на този закон. Още миналото народно събрание ние предложихме, част от средствата да се използват за туристическа инфраструктура, което е е с много по-голямо значение но не сме ги правили по този закон, който е фокусиран върху дървата. Сега правим на парче промени, с които се обслужват интереси на ловни дружинки, и не е ясно дали така не се подпомагат частни интереси на различни отдадени на концесии ловни стопанства. Ето защо съм против чрез подобни текстове да се прокарват лобистки интереси“, коментира пред комисията депутатът Александър Дунчев.

От своя страна председателят на комисията Росен Костурков отправи критики към земеделското министерство, че е предложило текстове за промени в закона, които не са били предварително обсъдени и прецизирани. „Направихме един добър законопроект за промени в закона за дървата за огрев, като получихме доста предложения между двете му четения за промени в закона за горите, повечето от които обаче са извън обхвата на този закон. Не съм съгласен текстове, предложени от министерството, които не са минали през обществено обсъждане да минават през комисията в последното и заседание и да бъдат вкарвани на второ четене през депутати“, заяви Костурков.

Дискусията се разгорещи заради предложени от бившия земеделски министър Иван Иванов промени в закона за горите, включени към преходните и заключителни разпоредби за случаи, в които да може да се извършва сеч на немаркирани дървета без позволителни за извършване на сечи.

„Тези промени нямат нищо общо с предмета на обсъждания законопроект за промяна на закона за дървата за огрев, като са в нарушение на правилника за работа на НС. Нека да се запише и да се знае какво правим в тази комисия, и какво ще направим амблок сега. Освен че е извън обхвата на закона, с тези промени се вкарват проблеми, с които се боря от две години като сме имали готови текстове. Къде беше министерството за да стигнем до общо приемливи текстове за промени? Тези текстове сега не могат да минат без обсъждане от екологични организации и съсловието в горския сектор, заяви Александър Дунчев.

Според него с тези промени от министерството се опитват да разрешат заведено от WWF България дело срещу наредбата за сеч в горите и да се разшири обхвата на нарушенията спряни от съда. „Предлага се вкарването на план извлечение ама не през промяна в закона за горите а като самостоятелен план, такива, каквито се правеха десетилетия наред, и с които горското стопанство, върху което е упражняван натиск отгоре за извършване на злоупотреби, отменяше всички важни за гората предимно огледни сечи, като ежегодно чрез стотици подобни план-извлечения, които не се одобряваха от изпълнителния директор на ИАГ се променяха горскостопански планове, цялото лесоустройство и и визия за развитие на дадено горско стопанство. Така вместо да отглеждаме младите гори чрез огледни сечи, ги изоставяхме, като може да се види че между 20 и 30 процента от огледните сечи у нас не се изпълняват, и се хвърляме да сечем масово вековни гори чрез план -извлечения, което е супер масова практика и супер нарушение“, заяви още Дунчев.

Според него промени в горските селскостопански планове може да се правят , но по реда на чл. 13 от закона за горите, където е създаден ред за тяхното одобрение, и там да се укаже от законодателя, как да се изменят те през финансовия директор и експертните съвети. Вместо това чрез хитра промяна през преходни и заключителни разпоредби на друг закон се цели да се блокира цялата система, да се заливат районните екоинспекции с позволителни за сечи, на които да се прави екологична оценка само и само да се заобиколи санкцията на ИАГ и експертните съвети кога да се променят горските селскостопански планове. Дунчев се противопостави и на вкарването на един куп от изключения, при които да не се изисква позволително за сеч.

От своя страна Иван Иванов се мотивира, със случай на пожар край село Лесичово, който е бил на път да обхване селото , и се е наложило спешна намеса на частна компания с тежка техника, която да изсече дървета без да има позволително за сеч. В крайна сметка след прецизиране на предложението, депутатите одобриха текст, предвиждащ решенията за отсичане на немркирани дървета в случаи на природни бедствия и пожари застрашаващи живота и здравето на хората да се вземат от служители на горски предприятия, собственици на горска територия и ли хора които я управляват, служители на МВР или областен управител.

От своя страна бившият зам. министър на околната среда и представител на „Зелени Балкани“ Тома Белев отбеляза, че при условие че няма издадено позволително за сеч, сечите в горите се превръщат в незаконни. „Когато в рамките на закона разширим опцията за сеч без издадено позволително за сеч, и няма маркиране на дърветата, то трябва да е много точно определено, защо иначе всеки може да влезе в горите, да изсече десет декара и да се мотивира пред горските, че го е направил с цел предотвратяване на природни бедствия“, заяви Белев, според който така нито едно постановление не би издържало в съда. Проблемът със сечта при извънредни ситуации по думите му трябва да се реши като се запише кой и по какъв начин я извършва, иначе ще се отвори кутията на Пандора.