През тази седмица Европейската комисия представи план с действия за стимулиране на биопроизводството, информира AG-Press.eu. Целта му е да се стимулира производството и потреблението на биопродукти в страните членки на ЕС, така че да се постигне една от целите на Зелената сделка- 25% от обработваемите площи до 2030 година да са за биоземеделие.
Изтъкват се предимствата на площите обработвани по биологичен път като с 30% по-голямото биоразнообразие, а към животните отглеждани по биологичен начин прилагането на по-високи изисквания за хуманно отглеждане с приемането на по-малко антибиотици. От своя страна фермерите преминали от конвенционално към биопроизводство са по-устойчиви.
Планът предлага 23 действия, структурирани около 3 оси – повишаване на потреблението, увеличаване на производството и допълнително подобряване на устойчивостта и осигуряване на балансиран растеж на сектора.. Комисията ще насърчи отделните страни членки да изготвят национални планове за развитие на биоземеделието.
Отчитат се значителни разлики между държавите-членки по отношение на дела на земеделските земи, които понастоящем са под биологично земеделие, вариращи от 0,5% до над 25%. Националните планове за развитие на биоземеделието ще допълват националните стратегически планове за ОСП, като в тях ще се определят мерки които да надграждат предвидените вече в общата селскостопанска политика.
Понастоящем около 8,5% от земеделските площи на ЕС се отглеждат по биологичен начин и тенденциите показват, че при сегашния темп на растеж ЕС ще достигне 15-18% до 2030 г. Този план за действие предоставя инструментариум за допълнителен тласък и достигане на 25% .
В момента около 1,8% (7,5 милиарда евро) от ОСП се използват за подпомагане на биологичното земеделие. Бъдещата ОСП ще включва еко-схеми, които ще бъдат подкрепени с бюджет от 38 – 58 милиарда евро за периода 2023 – 2027, в зависимост от резултата от преговорите за ОСП. Еко-схемите могат да се използват за стимулиране на биологичното земеделие.