Физическите лица могат да инвестират чрез банкови заеми
Държавата трябва да насърчава усвояването на средства по финансови инструменти за финансиране на ВЕИ сектора чрез разяснителна кампания. Това каза Максим Бехар, изпълнителен директор на M3 Communications Group, цитиран от БТА по време на двудневната конференция, посветена на ВЕИ индустрията – „Би Ренюъбъл 2023“ „Be Renewable 2023“, която се провежда днес и утре в София. Четвъртият панел на тема „Финансиране и инвестиции във ВЕИ сектора: предизвикателства и възможности“ бе открит от Биляна Тончева, прокурист на „Еко Глоуб“ ООД. Тя разказа, че фирмата „Еко Глоуб“ има 2 физически офиса в столицата и 7 в цялата страна, които изготвят проекти. „Нашата комисионна се плаща след усвояването на средствата по финансовите инструменти“, обясни Тончева. Тя призова физическите и юридическите лица да търсят възможности за финансиране на инвестиции във ВЕИ сектора.
„Физическите лица могат да инвестират заемни средства от банката или свой спестен капитал за своята къща например, и след като отчетат проекта, могат да получат обратно безвъзмездните средства по програма“, обясни Тончева, като допълни, че „юридическите лица пък са задължени да ползват аванс от банка партньор“.
Илия Караниколов, председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР), каза, че санирането на сгради, собственост на частни лица, до момента е 100 процента финансирано от държавата през Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ). „Банката ни ще подпомогне финансирането на санирането чрез отваряне на портфейл чрез програма, която ще покрие 60 милиона лева, с които да подпомогнем крайните клиенти и гражданите“, каза Караниколов. По думите му стартъпите също ще бъдат финансирани чрез кредитна банкова програма с по-ниски лихви.
Теодор Радонов, ръководител на офиса на Европейската инвестиционна банка в България, обясни, че европейската тенденция от 2009 г., с приемането на Директивата за възобновяеми източници, е ясна и че зеленият преход трябва да се случи в срокове. „Този процес е необратим, темповете са засилени, но войната в Украйна подсили процеса, чиято цел е възможно по-скоро Европа да се откъсне от зависимостта си от Русия. За целта Европейската инвестиционна банка ще инвестира 30 милиарда евро във възобновяеми източници в Европа“, разказа Радонов. По негови думи технологиите и панелите за индустрията идват от Китай, но ЕИБ за развитие е започнала да инвестира в европейски компании, които се занимават с производството на соларни панели.
Светослав Младенов, изпълнителен директор на Smart Solar Technology, е категоричен, че най-важният въпрос по отношение на зеления преход е финансирането и намирането на средства за възобновяеми източници. По негови думи в Турция успешно работи моделът за финансиране между банките и частния потребител, който като производител продава на държавата неизползваната от него енергия и по този начин банката си гарантира, че с приходите от това банката ще възвърне капитала, който е инвестирала в парка на производителя.
„Крайъгълният камък е съхранението на енергия, не производството на зелена енергия, защото знаем, че понякога цената на тока е отрицателна и тези, които искат да отговорят на изискването на бъдещето, ще говорят най-вече за паркове за съхранение на енергия“, убедена е Тончева и допълни:
„Следващите няколко години в България ще продължат да се правят фотоволтаици. Различните търговски банки все още дават добри условия и бързо отпускат средства за проекти за финансиране на ВЕИ-та, но напредничавите инвеститори в тази индустрия трябва да помислят за паркове и батерии за съхранение на произведена зелена енергия“.