Производството на вино във Франция се очаква да е близко до миналогодишното като реколтата от грозде в Шампан и Бургундия ще бъде над средните нива, което ще компенсира по-слабите добиви в Бордо, информира специализираният портал decanter.com позовавайки се на първите прогнози на френското земеделско миинстерство.
Според тях производството на вино във Франция през 2023 година се очаква да достигне между 43 и 47 млн. хектолитра спрямо 45,4 млн. хектолитра през миналата. Експертите коментират, че Франция изглежда ще има по-добра година от Испания и Италия, за които се очаква производството на вино да е по-слабо. Все пак френското министерство на земеделието подчерта предварителния характер на прогнозата си, позовавайки се на несигурността около щетите от мана в Бордо и югозападна Франция и продължителната суша в Лангедок и Русийон.
„От друга страна, ситуацията в други лозя остава като цяло благоприятна“, се казва в изявление на френското министерство във вторник. Благодарение на оптималните условия и ранните валежи през пролетта съпътствали развитието на лозите, гроздовете са добре запълнени с плод.
За разлика от това италианската национална земеделска група Coldiretti заяви, че екстремните метеорологични явления могат да намалят реколтата от вино с 14% тази година, докато производителите в Испания изчисляват, че жегата и сушата могат да намалят производството на вино и мъст в страната с 12%.
Във Франция регионът Шампан избегна щети от замръзване и градушка, гроздовите чепки са добре снабдени и болестта е ограничена, с производствен потенциал над средния, се казва от министерството.
В Бургундия производството на грозде ще бъде по-високо от средното за пет години, въпреки известен натиск от плесен и местни щети от градушка. Потенциалът за производство на вино също е обещаващ в съседното Божоле с оптимална влажност на почвата след сушата миналата година.
Ситуацията е сложна в Бордо, където последователните гръмотевични бури и високите температури през май и юни създадоха благоприятни условия за мана и попречиха на мерките за растителна защита.
Земеделската камара на Жиронд миналата седмица започна проучване сред производителите, за да събере информация за пораженията нанесени от маната, като особено засегнати са били масивите с „Мерло“.