вторник, декември 10, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

ССА показа какви са ползите от прилагане на мерки за биоконтрол на неприятели по овощни култури

В рамките на семинар организиран по време на изложението АГРА 2023 в Пловдив, доц. д-р Женя Илиева от институт „Пушкаров“ към ССА показа какви са ползите от прилагане на мерки за биоконтрол на неприятели по овощни култури. Контролът на вредните насекоми може да се постигне абсолютно управляемо, т. е. стопаните да нямат нужда от прилагане на химически препарати. В същото време се намалява рискът от използване на пестициди, прякото токсично действие върху хората и няма възможност за развитие на резистентност, което е много важно. Биологичният контрол намалява популацията на вредителите чрез естествени врагове, като включва обаче активната намеса на човека. Целевите групи могат да бъдат животни, плевели и някои болести. През последния век стотици биоагенти са използвани за контрол на вредителите в селското и горското стопанство.

Не по-малко важно е, че няма карантинни периоди, които да отложат прибирането на продукцията, за разлика – тези периоди ги има при прилагането на повечето ефикасни препарати. Също така няма и фитотоксични ефекти върху младите растения.
При използването на биоагенти целта на производителите трябва да бъде те да ги заселят, за да има траен ефект.

Това е нещо, което с пестицидите няма как да се получи. Това не винаги се получава при интродукцията на външни видове. Много от видовете имат широк кръг гостоприемници, тук е важно да се отбележи, че ентомопатогенните нематоди могат много трудно да заразят пчели, не само тези за добив на мед, но и земните пчели. Това е така, защото телата им са покрити с космена покривка и не могат да проникнат нормално – това е естествена защита при повечето насекоми. Друго важно за нематодите, което доц. д-р Илиева допълва е, че могат да се произвеждат масово, както и в лабораторни условия.

Начинът на приложение при различните видове е различен, необходимо е да се избере правилната стратегия. Например при черешовата муха, понеже тя е вид, който има само едно поколение в годината, третирането трябва да стане рано напролет и то да бъде почвено или есенно след листопада, когато започнат да падат какавидите на насекомото, така че да бъдат хванати в почвата. При черешовата муха ефективността не е много висока – достига около 45%. При черната златка има доста по-голяма степен на ефикасност – отново при почвено нападение. При прасковения молец и при ябълковия плодов червей освен почвеното третиране може да се направи и третиране на стъблата като се слага прилепител, а за някои от видовете може да се приложи и ранно третиране на лист

По време на семинара бяха представени резултатите от четиригодишната работа на екипите от изследователи на ССА в Националната научна програма „Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот“ (ННП-ХРАНИ).