Вместо да лобира за едрия ползвател на земя, предлагайки комасация на земеделските земи, държавата трябваше да подкрепи дребния и средния производител, да защити специфичните български продукти. Това зави пред Bloomberg TV експертът от Икономическия институт на БАН доц. Огнян Боюклиев. Според него уедряването на земеделските земи не е типично за страната ни. Експертът определи като „нова поредна лобистка поправка ” текстовете за комасация на земите в предложения за обсъждане нов законопроект за поземлените отношения. Целта и е подпомагане на концентрацията на земеделски земи като собственост. “Размерите на ползване у нас са уникални за Европа, от типа на латифундиите, описани в литературата”, каза още експертът. По думите му след процеса на концентрация на земите, у нас, 200 свързани физически и юридически лица контролират 80% от земеделските земи, а с новия закон ще се опрости и процеса на концентрация на собствеността.
Той съобщи, че група учени в Института за икономически изследвания на БАН работи сериозно по изследване на нуждите на България в икономически план, но никой не е поискал становището им досега.
„Според мен това, което се прави е лобистки процес, с корени в 90-те години на 20 век, когато започна промяна в земеползването с призиви за подкрепа на едрия бизнес, вместо да се подкрепи дребния и средния производител. Правителството на Станишев извърши едно от най-големите престъпления със земята, с така наречените заменки, които дадоха в ръцете на група хора част от най-хубавите земеделски земи на България. За радост амбициите да се продължи този процес с узаконяването му, нямаха шанс. Сега от друга група хора се предлага комасацията на земята, което е продължение на онези процеси. За мен обсъждането, което върви е формално“, заяви още Буюклиев.