неделя, април 27, 2025
НОВИНИ

Брюксел; Десет страни членки не са взели предвид препоръките на ЕК за повишаване на амбициите за климата и околната среда

Десет от страните членки на ЕС, получили бележки по техните стратегически планове за развитие на земеделието до 2027 година почти не са взели под внимание онази част от коментарите, насочени към повишаване на амбициите за опазване на климата и околната среда, съобщава arc2020.eu, позовавайки се на две писма от дирекциите по околна среда и климат на Европейската комисия. Експертите са посочили, че от страна на отделните страни членки почти липсват усилия за включване на препоръките отправени им от ЕК по отношение на завишаването на амбициите за опазване на околната среда и климата. Голяма част от тези препоръки са свързани с повишаване на амбицията или подобряване на целенасочеността по отношение на действията за опазване на климата. Сред страните които не са взели под внимание тези препоръки са Австрия, Дания, Испания,Франция, Финландия и други.

Експертите са установили например, че в девет от десетте стратегически плана липсва каквато и да е количествена оценка на потенциала за смекчаване на мерките за климата по отношение на регистъра за земеползване и горите, като основният аргумент изтъкнат от повечето държави е, че наличието на подобна оценка не е законово изискване. С подобен аргумент, че липса правно обвързващо законодателство, повечето страни не са включили ясни цели по отношение на зелената архитектура.

Сейф от БАСФ

От главната дирекция по климата обръщат внимание особено върху липсата на всякаква комуникация по стратегическия план с италианските власти, като си запазват правото да изискват промени в стратегическия плам по всяко време в процеса на неговото одобрение и приемане.

От главната дирекция по околна среда са също силно критични, като отбелязват почти пълната липса на усилия по отношение на амбициите за опазване на околната среда. „„В някои случаи предложенията на държавите членки не са в съответствие с разпоредбите за обвързване с условия на регламента… в други случаи липсата на или много слабото подобрение на амбицията на първоначалния план води до недостатъчен принос към нуждите, идентифицирани от самите държави членки и частите от законодателството в областта на околната среда“, се казва в становището на експертите. С други думи, националните правителства дори не се занимават с проблемите, които самите те са посочили като тревожни.

В становището им ясно се заявява, че тези проблеми трябва да бъдат решени, преди десетте страни членки да получат зелена светлина от ЕК да представят отново своите стратегически планове. По думите им направените от ЕК оценки на стратегическите планове почти не са довели до пренареждане на цели или преразглеждане на бюджетни показатели.