неделя, септември 8, 2024
0887257707 videnov@abv.bg
НОВИНИ

Иван Христанов: Работим за изграждането на силна еко система, в която да се включват иновациите и въвеждането на нови технологии

Иновациите трябва да са достъпни както за големите така и за малките фермери

„Работим по изграждането на цялостна екосистема, която да включва иновации и използване на технологии, като ще разработим специални механизми за финансиране на проекти на ранна фаза, още преди продуктите да са достигнали до крайния потребител. Проекти, които още са наниво оранжерия“, заяви по време на специализирана конференция посветена на биоикономиката в рамките на АГРА 2022 заместник министърът на земеделието Иван Христанов. Основната цел на тази екосистема според него ще е увеличаване на производителността до такава степен, че да има икономически смисъл да се произвежда. „Забавянето при приемането на стратегическия план както и избухналия военен конфликт в Украйна може да ни накара да отложим някои приоритети, но за нас от най-висш приоритет си остава изграждането на подобна еко система“, добави още той.

Основното предизвикателство пред изграждането и е това, че българските стопанства са малки. „Можем да си говорим за въвеждане на изкуствен интелект, роботизация и управление на процеси но когато влезем в една оранжерия, там ни казват, че това е много скъпо. Това говори, че трябва да инвестираме усилията си не просто да внедрим някакви иновации, а да ги направим достъпни не само за големите но и за малките“, каза още Христанов. Според него не може да се стимулират само едните или само другитеили да се дават иновации само на малките или само на големите, а те трябва да се направят достъпни. Освен това без да се фокусира към биоземеделието, страната ни не може да възстанови репутацията си като „градината на Европа“. За целта биопродуктите трябва да се направят популярни, достъпни и масови.

„Днес земеделието се промени. Ние минахме през тежко конвенционално земеделие, сериозна промяна на структурата и освен това минахме през период на безвремие. Период, в който всички останали европейски членове развиваха земеделието си, а България не съумяваше да осигури достатъчно финансиране и достатъчно стимули. Така, че науката да продължава да се развива. И резултатът на тази политика е, че ние имаме няколко прекрасно развити сектора, но огромна част от тях продължават да потъват“, констатира Иван Христанов.