Изложенията дойдоха да покажат, че и за производителите на първична земеделска продукция може да има алтернативи
Последните издания на специализираните хранителни изложения преминали в София през изминалата седмица показаха две ясни тенденции- консолидация и търсене на нови и незаети пазарни ниши. И ако консолидацията беше най-видима в сектора на млекопреработвателите, голяма част от които се обединиха в общ път на млякото, то на изложенията не липсваха и малки стартиращи и семейни бизнеси, които да търсят усвояването на нови пазарни ниши с познати или не дотам познати продукти.
Изложенията дойдоха за да покажат, че и пред производителите на първична земеделска продукция може да има и по-печеливши алтернативи на слънчогледа и рапицата като сусама, и защо не фъстъците.
У нас все повече се появяват дребни производители на масла като фъстъченото, за които вместо да търсят суровина от страни като Аржентина, могат спокойно да разчитат на качествена българска суровина, стига да има достатъчно производство
Подобна е ситуацията и с производителите на тахани, като както споделиха от родна компания, базирана в Димитровград, заради това, че у нас сусам се отглежда предимно от дребни производители, не могат да разчитат на наша суровина, а заради високите стандарти които спазват са принудени да внасят такава от съседни нам страни.
В усвояването на нови ниши на пазара се е устремила и малка компания, производител на замразени тестени изделия, базирана в Монтана. Изградили производствените си мощности със собствени инвестиции, на изложенията в София те показаха богата гама от тестени изделия от баници и бюреци до кроасани, за които пазар намират най-вече в големите вериги.
Билки и още нещо…
Когато чуем за билки, повечето хора си представят, че нашето висококачествено многообразие от билки отива предимно за износ като първична продукция. Сега обаче вече не е така, защото малък стартъп бизнес си е поставил за цел да се опита да произведе от тях нещо немислимо- масла.
Занимаваме се с различни видове билки и производството на масла от тях- от маслова екстракция до студено пресоване, Използваме черен кимион, чия, лен, и други. Може би ние сме единствените в България, които произвеждаме масла от немаслодайни билки“, казва Димитър Димитров от „Екоидеал“.
Извличат маслата посредством специална машина сто процента натурално, без да използват примеси. Компанията е съвсем нова на пазара- само от две години.
:Към това да се захванем с производството на масла от билки ни подтикна пазара, на който повечето подобни масла не ни харесаха с техния натрапчив вкус. Ето защо решихме с малка мелничка да пробваме да извлечем собствено масло , и да видим как ще се получи. След като разбрахме какъв продукт сме направили, решихме да започнем собствено производство“, продължава той.
Технологията на извличане на маслата се пази в тайна, но всичко е резултат на смесване на базово масло на определена температура и за определено време се стига дотам, билките да изпуснат своите полезни вещества, като маслата се изцеждат след определено време.
Домашни консерви с вкуса на баба..
Друг пример за малък бизнес, при това семеен е русенската компания „Мелничаря“, произвеждаща основно консервирани месни и рибни продукти.
„Ние произвеждаме основно месни и рибни консерви както и готвени ястия, като основната ни концепция да използваме суровини без ГМО оцветители и консерванти“, казва Анелия Личева.
В допълнение на това освен преработватели, те са и земеделски производители, което означава че са затворили цикъла на производство.
„Ние работим основно с фермерски и био магазини, тъй като капацитетът ни на производство не е толкова голямо производство. Интересни за потребителите сред големия асортимент от консервирани храни които предлагаме са тези с биволско месо, което не е много популярно“, споделя още тя.
Сред най-търсените продукти са консервирания паламуд, патешкото мегре, телешкото месо и пилешкото филе.