вторник, април 22, 2025
Агро Новини

Участието на битови абонати в търговията с електроенергия – мисията (не)възможна

Монтаж на соларни панели, снимка: Pixabay.com

Такси, лицензионни режими и условията на борсите могат да се окажат пречка пред битовите потребители сами да търгуват с електроенергия

От години у нас къде по-бавно, къде не, тече процесът на либерализация на пазара както на електроенергия, така и на природен газ. И ако последния се явява едно от оръжията на съвременната геополитика, което допълнително забавя процеса на неговата либерализация, то не така стоят нещата с пазара на електроенергия. С оглед на зелените амбиции на Европа и стремежа за постепенно заместване на фосилните с алтернативни енергоизточници, и включването на все повече домакинства, а защо не и на земеделски производители в процеса на производство на енергия било от соларни централи, било от биомаса, в ключов се превръща въпросът, какво да правят с излишната енергия която са произвели, и най-вече как и дали могат да се включат в търговията и да я предлагат на борсата, като печелят от нейната продажба.

Отговор на този въпрос по време на специализираната международна конференция Be Renewable 2023 се опита да даде директорът на Българската независима енергийна борса Константин Константинов. Според него търговията на обикновените битови абонати и производители на електроенергия на съществуващите борсови платформи е възможна и сега, стига да са изпълнени няколко условия. Освен да се регистрират на борсата, те трябва да заплатят нужните лицензи и да произвеждат достатъчно електроенергия. Към момента според всички правила както в Европа, така и у нас търговията на енергийните борси е на едро, като участниците в нея трябва да произвеждат минимум 100 мегавата електроенергия дневно за да изпълнят условието да са едри производители и да могат да търгуват на борсата. Освен това трябва да разполагат с обучен персонал, който да може да борави със специализирания софтуер, с чиято помощ се проследява осъществяването на сделките и заплащането на продадената електроенергия.

Сейф от БАСФ

Това автоматично изключва от възможността в търговията да се включват играчи с производство под този праг, а както знаем както отделните домакинства, така и фермите особено със малък и среден размер, произвеждат максимум до 10 мегавата електроенергия най-вече за домашна употреба и за потребление в стопанствата при тези условия могат да продават електроенергия само през посредник, но не и като директни участници на борсата.