екстремните климатични условия в Италия могат да доведат до спад в производството на вино през тази година с 14% спрямо миналата година, информира специализирания винен портал decanter.com. В информацията все пак се уточнява, че прогнозите на експертите от най-голямата земеделска организация в страната
Coldiretti са първоначални.
От браншовата организация заявиха, че все още е рано за по-точни прогнози, и всичко ще зависи от времето през следващите седмици. Според прогнозите им производството на вино в Италия през тази година може да достигне до 43 млн. хектолитрапри 50 млн. хектолитра през 2022 година. Ако прогнозите им се оправдаят тазгодишното производство на вино в Италия може да се нареди до някои от най-слабите години- 1948, 2003 2017 година.
От организацията заявиха, че лозята на Италия плащат висока цена за изменението на климата и цитираха последните метеорологични събития, от горещи вълни до бури.
Ситуацията обаче варира значително в различните региони. Южните и централните райони на Италия са изправени пред по-тежки потенциални спадове в производството, посочиха от Coldiretti. Части от Северна Италия бяха изправени пред поредица от ожесточени градушки през последните седмици потенциалните добиви изглеждат стабилни в Пиемонт, Ломбардия и Венето.
В Сицилия местните общности са сред тези в Европа, изправени пред опустошителни горски пожари през последните седмици. В лозята има опасения относно въздействието на топлината и плесента върху размера на реколтата през 2023 г.
Винарската асоциация Assovini Sicilia заяви тази седмица, че качеството на гроздето през 2023 г. не е било компрометирано, дори ако някои винарни очакват производството да спадне. Assovini Sicilia също цитира производители в района на Етна, които казват, че надморската височина и бризът са помогнали да се сведе до минимум натискът от плесен в техните лозя.
В западна Сицилия Филипо Бутафуоко, лозарски техник в Cantine Settesoli, заяви: „В момента качеството на гроздето е отлично, тъй като се справихме с брашнестата мана, но поради горещините през последните седмици загубихме около 40% от предстоящата продукция. Тъй като температурите паднаха, неизгорялото грозде започва да възстановява силата си, така че общият спад [в производството] може да бъде по-нисък.“